{"vars":{{"pageTitle":"Wybory parlamentarne 2023. Prezydent podał termin","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kampania","kampania-wyborcza","main","najnowsze","najwazniejsze","polityka","prezydent","wybory","wybory-2023","wybory-parlamentarne","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"8 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600282}} }
300Gospodarka.pl

Wybory parlamentarne 2023. Prezydent podał termin

Termin tegorocznych wyborów parlamentarnych jest już znany, podał go we wtorek (8 sierpnia) prezydent Andrzej Duda.

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października – ogłosił prezydent Andrzej Duda. Oznacza to oficjalny początek kampanii wyborczej, rozpoczyna się ona dokładnie w dniu ogłoszenia daty wyborów.


Czytaj także: Wybory 2023, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o kampanii wyborczej w Polsce [EXPLAINER]


Kluczowym terminem przy ustalaniu daty wyborów jest upływ czterech lat od rozpoczęcia trwającej kadencji parlamentu. To od tej daty liczą się konstytucyjne terminy dotyczące wyborów.

Zgodnie z konstytucją, prezydent musi zarządzić wybory najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji parlamentu. Natomiast same wybory muszą odbyć się w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 30 dni przed tym upływem kadencji parlamentu.

Obecna, dziewiąta kadencja Sejmu i Senatu rozpoczęła się 12 listopada 2019 roku. Dlatego właśnie prezydent musi podać datę wyborów najpóźniej 15 sierpnia 2023 roku.

Dopiero po ogłoszeniu terminu wyborów można zarejestrować komitet wyborczy i prowadzić agitację wyborczą. Chodzi między innymi o zbieranie podpisów popierających zgłoszenia kandydatów czy zachęcanie do głosowania na nich. Formami agitacji są też plakaty, ogłoszenia czy spoty wyborcze. Agitację może prowadzić nie tylko komitet, ale każdy wyborca.

Wybory 2023, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o kampanii wyborczej w Polsce [EXPLAINER]