{"vars":{{"pageTitle":"Wydatki na wojsko: Kaczyński zapowiada 3% PKB na armię w 2023 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["jaroslaw-kaczynski","obronnosc","pis","wojsko","wojskowosc","wydatki-budzetowe","wydatki-na-wojsko"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":271051}} }
300Gospodarka.pl

Wydatki na wojsko: Kaczyński zapowiada 3% PKB na armię w 2023 roku

Polska będzie wydawać na wojsko 3 proc. PKB już 2023 roku – zapowiedział w Sejmie Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa.

To duża zmiana jeszcze w stosunku do rządowych komunikatów sprzed trzech dni. Jeszcze 28 lutego rząd planował wzrost wydatków Polski na wojsko o 2,9 mld zł do 2,3 proc. PKB w 2023 r. – wynikało z oceny skutków regulacji (OSR).

To radykalny wzrost wydatków na armię. W tym tekście analizujemy, co oznacza dla polskiego budżetu.

Wtedy projekt ustawy o obronie Ojczyzny zakładał przyspieszenie planowanego wzrostu nakładów na armię do 2,3 proc. w roku 2023 i do 2,5 proc. w roku 2024 i latach następnych (wobec 2,2 proc. PKB w 2022), wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy o obronie Ojczyzny, który trafił do Sejmu.

Główne założenia, z których wyszliśmy tworząc ustawę, to że Polska jest dzisiaj dużo silniejsza niż była przed laty. Mamy przeszło 3x większe PKB i dużo większe możliwości gospodarcze. Musimy wychodzić z tego poczucia mikromanii narodowej – powiedział Kaczyński podczas przedstawiania w Sejmie tzw. Ustawy o obronie ojczyzny.

Jak dodał Mariusz Błaszczak, minister obrony, państwa członkowskie NATO, a w szczególności te znajdujące się na wschodniej flance, jak Polska, muszą mieć silne, liczne, nowoczesne, dobrze wyposażone i odpowiednio finansowane wojsko.

Dodatkowe finansowanie Sił Zbrojnych RP zapewnimy dzięki powstającemu przy Banku Gospodarstwa Krajowego, Funduszowi Wsparcia Sił Zbrojnych – powiedział Błaszczak.

– Dodatkowe środki na wojsko będą możliwe dzięki tworzonemu przy Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszowi Wsparcia Sił Zbrojnych – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Musimy zwiększyć nakłady na obronność, tak aby wojsko miało jeszcze większy potencjał odstraszania. Dlatego podjęliśmy decyzję, że wydatki obronne osiągną poziom nie 2,5 proc. PKB, tak jak było to zakładane wcześniej, ale aż 3 proc. PKB już w 2023 roku – dodał.

Jak wskazał Błaszczak, środki na fundusz przy BGK mają pochodzić z obligacji skarbowych czy wpłat z budżetu państwa.

Nie jest jasne na tym etapie, czy rząd zamierza się bardziej zadłużyć, aby spełnić zapowiedź 3 proc. PKB na wojsko, czy dokona konkretnych przesunięć w ramach budżetu.

Według najnowszych dostępnych danych, Polska jest pod względem wydatków na wojsko na 19 miejscu na świecie. Więcej o tym piszemy w tym artykule: Wydatki na wojsko: Polska 19. na świecie, Ukraina wydaje na armię 10x mniej niż Rosja

Więcej o wydatkach na wojsko piszemy w tych tekstach: