{"vars":{{"pageTitle":"Wydatki Polski na wojsko wyniosą w tym roku 2,4% PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["obronnosc","pkb","sily-militarne","sily-zbrojne","wojsko","wojsko-polskie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"13 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":313987}} }
300Gospodarka.pl

Wydatki Polski na wojsko wyniosą w tym roku 2,4% PKB

Udział wydatków na obronność w PKB osiągnie około 2,4 proc. na koniec 2022 r., wynika z półrocznej oceny przeprowadzonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).  W przyszłym roku wydatki te mają wynieść 3 proc. PKB.

– Według półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec roku osiągnie poziom około 2,4%. Wydatki będą składać się ze środków budżetowych zaplanowanych na obronność oraz środków pozabudżetowych pochodzących z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych – informuje MON.

Planowany do osiągnięcia wskaźnik znacznie przekracza minimalne wymagania NATO (2 proc. PKB na obronność) i stawia Polskę wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia.

Poziom 2,4 proc. PKB na obronność, który jest planowany do osiągnięcia na koniec roku, zakłada także wzrost PKB Polski ujęty w szacunkach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 8 czerwca br.

Przyjęta przed kilkoma tygodniami ustawa o obronie Ojczyzny zakłada wzrost wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB od 2023 r. oraz powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, w ramach którego będą pozyskiwane środki na modernizację Sił Zbrojnych RP.