{"vars":{{"pageTitle":"We wrześniu wzrost płac był wolniejszy od inflacji. Ale utrzymuje się popyt na pracę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","najnowsze","praca","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":372600}} }
300Gospodarka.pl

We wrześniu wzrost płac był wolniejszy od inflacji. Ale utrzymuje się popyt na pracę

Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniósł 14,5 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Pensje rosły więc wolniej, niż inflacja.

Według finalnego odczytu GUS, inflacja we wrześniu wyniosła w Polsce 17,2 proc. w ujęciu rocznym.

Rynek pracy pozostaje napięty, a stopa bezrobocia najniższa od dekad. W połączeniu z wysoką inflacją generuje to żądania płacowe. Pomimo sygnałów słabnącej koniunktury płace rosną w dwucyfrowym tempie, jednak przestały nadążać za wzrostem cen komentują ekonomiści banku ING.

Jak jednak wskazują analitycy Banku Pekao, płace realne póki co spadają wolniej, niż można się było tego spodziewać w obecnej sytuacji ekonomicznej:

Pensje rosną, zatrudnienie też

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) we wrześniu 2022 roku wzrosło o 14,5 proc. rok do roku. Zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,3 proc. rok do roku podał GUS.

To oznacza, że zatrudnienie wzrosło nieco mniej, niż spodziewali się analitycy. Przewidywali wzrost zatrudnienia o 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei płace wzrosły bardziej, niż zakładał konsensus, który wynosił 13 proc. rok do roku.

Przyczyną wyższego od spodziewanego odczytu może być, zdaniem analityków mBanku, sektor górniczy. Ekonomiści tego banku szacowali, że wynagrodzenia we wrześniu wzrosły do poziomu 14,9 proc. rok do roku:

Jesteśmy wysoko nad konsensusem (14,9 proc. vs. 13,1 proc. rok do roku). Obstawiamy spory wpływ kolejnych dodatków inflacyjnych w górnictwie, które mają być wypłacone do końca września podawali w komentarzu przed publikacją danych.

Wskazują na to także dane GUS, przytaczane przez Polski Instytut Ekonomiczny. Think tank wskazuje, że wzrost wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi branżami jest nierównomierny:

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,6 proc. Wyniosło więc 6 687,81 zł brutto.

Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło, ale nieznacznie o 0,1 proc. Wyniosło tym samym ponad 6,49 mln etatów.

Jak wskazują analitycy, chociaż popyt na pracę pozostaje stabilny, to można się jednak spodziewać spowolnienia wzrostu zatrudnienia.


Opracowanie tekstu: Martyna Maciuch

Polecamy też: