Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o transporcie publicznym i ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Zmiana przepisów ma pozwolić na utworzenie elektronicznego systemu wyszukiwania połączeń autobusowych i kolejowych.
Przedstawienia proponowanych rozwiązań należy spodziewać się w I kwartale 2025 r.
– Planuje się, że nowelizacja może obejmować m.in. utworzenie kompletnego elektronicznego systemu przewozów pasażerskich w ramach którego pasażerowie będą mieli dostęp do mapy i wyszukiwarki połączeń autobusowych i kolejowych w całym kraju – napisał wiceminister Stanisław Bukowiec w odpowiedzi na interpelację.
Zastrzegł, że kształt projektowanej nowelizacji zostanie określony w przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projekcie ustawy, będącej efektem prac zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
Poinformował też, że działaniem wpierającym ustanowienie m.in. ram dla stworzenia jednolitej bazy przystanków jest implementacja w prawie krajowym postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2661.
Obecnie w resorcie infrastruktury trwają prace nad wszczęciem procedury legislacyjnej projektu ustawy, poprzez wpisanie jej do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Ujednolicenie ulg
Jednocześnie ministerstwo zajmuje się projektem dotyczącym ujednolicenia ulg ustawowych w przewozach kolejowych i autobusowych.
Jak podał wiceminister Stanisław Bukowiec, zmiany te będą dotyczyć systemu ulg ustawowych w przewozach drogowych i kolejowych – z wyłączeniem komunikacji miejskiej, dla której zarówno organizatorem, jak i płatnikiem są poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.
Bukowiec przekazał też, że obecnie w resorcie realizowane są prace koncepcyjne związane z pozyskiwaniem od przewoźników drogowych oraz operatorów (w zakresie przewozów kolejowych) oraz marszałków województw (w zakresie przewozów autobusowych) informacji odnośnie liczby sprzedanych biletów z ulgą ustawową i wynikających z tego tytułu należnej kwoty rekompensaty w podziale na poszczególne grupy uprawnionych.
Polecamy też:
- Koleje Mazowieckie będą miały nowe pociągi. Państwowe banki wyłożą pieniądze
- Świat pędzi pociągiem, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o Kolejach Dużych Prędkości [WYKRESY]
- PKP Intercity szykuje się na wejście konkurencji. Kupi pociągi dużych prędkości [WIDEO]
- Finlandia przejęła cztery pociągi fińsko-rosyjskiej spółki. Rosja zarzuca jej bezprawne działanie