{"vars":{{"pageTitle":"Wyższe limity zużycia prądu stały się faktem. Prezydent podpisał ustawę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energia","energia-elektryczna","najnowsze","prezydent","sezon-grzewczy","sezon-grzewczy-2023-2024","ustawa"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"24 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":603377}} }
300Gospodarka.pl

Wyższe limity zużycia prądu stały się faktem. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej na 2023 rok w związku z sytuacją na rynku energii. Celem jest utrzymanie maksymalnych cen energii i paliw gazowych dla domów i małych firm w sezonie zimowym 2023/24. Planowane jest także zwiększenie limitów zużycia energii objętych mrożeniem cen dla indywidualnych odbiorców, informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Celem ustawy jest dalsze wsparcie procesu minimalizowania podwyżek cen dla najbardziej wrażliwych odbiorców oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez utrzymanie rozwiązań osłonowych obowiązujących od 2022 roku, w tym przede wszystkim maksymalnej ceny energii elektrycznej i maksymalnej ceny paliw gazowych dla wskazanych grup odbiorców, także w sezonie zimowym 2023/24 – czytamy w komunikacie.

Nowela ma zapewnić stabilność cen energii elektrycznej i paliw gazowych dla wybranych grup odbiorców, sprzyjając utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw, zapewnieniu stabilności energetycznej kraju, ochronie gospodarki i wzrostowi PKB.


Czytaj także: Ceny energii są największą przeszkodą w biznesie. Wynika tak z najnowszego badania Grant Thornton


Nowelizacja ustabilizuje ceny

Nowela ma charakter przejściowej interwencji publicznej stabilizującej sytuację na rynku gazu i energii i realizuje cele rozporządzenia Rady (UE) 2022/1854 z dnia 6 października 2022 roku w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, podano także.

Do najważniejszych rozwiązań wprowadzanych uchwaloną nowelizacją należy:

Rozszerzenie wsparcia użytkowników energii poprzez :

Wprowadzenie w 2023 roku dla dużych podmiotów z sektora wydobycia węgla i produkcji koksu mechanizmu polegającego na:

Nowela zwiększa podstawowy limit zużycia energii objęty zamrożeniem cen na poziomie z 2022 roku do:

a) 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych,

b) 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi,

c) 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter. Obserwuj nas również w Wiadomościach Google


Ustawa wprowadzając zmiany z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku:

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów, które wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy również: