Druga dawka przypominająca szczepionki na COVID-19 dla osób od 60 lat wzwyż. Taką rekomendację wydały właśnie dwie europejskie agencje.
To zmiana zalecenia z kwietnia 2022 r. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) rekomendowały wówczas, aby drugą dawkę przypominającą – czyli czwartą w ogóle – otrzymały osoby powyżej 80. roku życia.
Teraz obie agencje są zdania, że dawkę powinny przyjąć osoby w wieku od 60. do 79. roku życia. A także te, których stan zdrowia naraża na ciężki przebieg choroby.
Nowa fala w Europie
To zalecenie jest spowodowane nową falą zakażeń koronawirusa w Europie.
– Obserwujemy rosnące wskaźniki zgłaszania przypadków COVID-19 i wzrost konieczności hospitalizacji w kilku krajach, głównie za sprawą wariantu Omikron – mówi dr Andrea Ammon, dyrektorka ECDC.
– Spodziewamy się, że osoby dorosłe w wieku 60 lat i starsze oraz populacje wrażliwe medycznie będą potrzebowały drugiej dawki przypominającej. Są to grupy najbardziej narażone na ciężką chorobę. Podanie drugiej dawki przypominającej tym grupom pozwoli teraz uniknąć znacznej liczby hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 – dodała.
Kolejną dawkę można podawać co najmniej cztery miesiące po poprzedniej, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które otrzymały poprzednią dawkę przypominającą ponad 6 miesięcy temu.
Kiedy kolejne boostery?
Jak podają agencje, obecnie zatwierdzone szczepionki nadal są wysoce skuteczne w ograniczaniu hospitalizacji z powodu COVID-19, ciężkich chorób i zgonów w kontekście pojawiających się wariantów SARS-CoV-2.
– Szczepionki przeciw COVID-19 działają i zapewniają dobry poziom ochrony przed ciężkimi chorobami i hospitalizacją. W związku z ponownym wzrostem liczby przypadków i hospitalizacji, gdy wkraczamy w okres letni, zachęcam wszystkich do jak najszybszego zaszczepienia się i doładowania. Nie ma czasu do stracenia – komentuje Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
Kyriakides wezwała państwa członkowskie do natychmiastowego wprowadzenia drugich dawek przypominających dla wszystkich osób w wieku powyżej 60 lat, a także dla wszystkich osób wymagających szczególnej opieki medycznej.
Agencje zalecają organom do spraw zdrowia publicznego w całej UE, by zaplanowały dodatkowe dawki przypominające w sezonie jesienno-zimowym dla osób o najwyższym ryzyku ciężkiej choroby. Prawdopodobnie szczepienia przeciwko COVID-19 zostaną połączone ze szczepieniami przeciwko grypie.
– Pracujemy nad możliwym zatwierdzeniem szczepionek we wrześniu – skomentował dyrektor wykonawczy EMA, Emer Cooke.
Znów rośnie liczba zakażeń Covid-19, czy będzie powrót do obostrzeń? Minister zdrowia odpowiada