{"vars":{{"pageTitle":"Nie jesteśmy bezpieczni w sieci. Polska najmocniej atakowana w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bankowosc-cyfrowa","bezpieczenstwo-w-sieci","cyberataki","cyberbezpieczenstwo","cyberprzestepstwo","internet","it","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny","uslugi-cyfrowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"20 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":567971}} }
300Gospodarka.pl

Nie jesteśmy bezpieczni w sieci. Polska najbardziej atakowanym krajem UE

Wzrasta liczba zgłaszanych incydentów cyberbezpieczeństwa do CERT Polska – zespołu reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. W 2022 r. odnotowano 322 479 zgłoszeń incydentów – pisze Polski Instytut Ekonomiczny.

Jest to duży skok w porównaniu z 2021 r., w którym odnotowano 116 071 zgłoszeń. Z jednej strony można to tłumaczyć wzrostem świadomości w społeczeństwie dotyczącym funkcjonowania krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Z drugiej strony ta zmiana może się wiązać z wojną w Ukrainie i szerzej – ze wzrostem liczby zagrożeń w sieci.


Czytaj także: Przybywa antyukraińskich trolli. Ofiarami dezinformacji padamy wszyscy


Najbardziej narażone banki

Część zgłoszeń dotyczyła tych samych zdarzeń bądź też zdarzeń nie kwalifikujących się jako incydenty. Jednak liczba zarejestrowanych incydentów znacząco wzrosła – o 35 proc. r/r do poziomu 39 683.

Do największej liczby incydentów dochodziło w następujących sektorach gospodarki: media, poczta i usługi kurierskie oraz handel hurtowy i detaliczny. Odpowiadały one kolejno za 18,47 proc., 15,35 proc. i 13,7 proc. incydentów.

Jednak tylko 30 zarejestrowanych incydentów zostało zakwalifikowanych jako poważne, a 70 proc. z nich dotyczyło sektora bankowego. Jest to sytuacja analogiczna do lat poprzednich, w których nieprzerwanie od 2019 r. (w trakcie 2018 r. została wprowadzona aktualnie obowiązująca klasyfikacja incydentów) incydenty poważne najczęściej dotyczą sektora bankowego.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Z kolei z raportu Thales Cyber Threat intelligence z lutego 2023 r. wynika, że Polska jest najczęściej atakowanym w sieci krajem UE w związku z trwającym w Ukrainie konfliktem. Według badania, głównym celem atakujących nie było uzyskanie dostępu do chronionych danych, a blokada dostępu do usług (79 proc. incydentów).

Ponad 60 proc. ataków analizowanych w raporcie została przeprowadzona przez prorosyjskich haktywistów. Są to osoby wykorzystujące znajomość narzędzi informatycznych do promowania subiektywnie postrzeganego interesu społecznego.

AI może wpłynąć na bezpieczeństwo w sieci

(ISC)² szacowała w październiku 2022 r., że na całym świecie jest zatrudnionych około 4,7 mln specjalistów cyberbezpieczeństwa. Mimo to nadal brakuje kolejnych 3,4 mln ekspertów. Nawet przy osiągniętym w 2022 r. wzroście liczby zatrudnionych (464 tys. osób) może upłynąć jeszcze kilka lat zanim na tym rynku zapanuje równowaga.

Wspomniany raport został wydano przed publicznym wypuszczeniem platformy sztucznej inteligencji ChatGPT w listopadzie 2022 r. Jak wskazuje Check Point, istnieje możliwość wykorzystania otwartego AI do generowania zarówno szkodliwych treści, jak i tworzenia złośliwego oprogramowania.

To może się przełożyć na obniżenie bariery wiedzy wymaganej do prowadzenia przestępczej działalności w sieci. W efekcie może wzrosnąć liczba zagrożeń i idący za tym wyższy popyt na ekspertów cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także: