{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja rośnie w całej Europie. Ale w Polsce szybciej, niż średnio w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","najnowsze","strefa-euro"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":356314}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja rośnie w całej Europie. Ale w Polsce szybciej, niż średnio w UE

Inflacja w Polsce wyniosła w sierpniu 14,8 proc. według ujęcia Eurostatu. Ceny wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z zeszłym miesiącem.

Unijny urząd statystyczny podał dane dotyczące inflacji w państwach członkowskich w ubiegłym miesiącu. Ujęcie Eurostatu jest inne, niż polskiego GUS-u, stąd różnica w wartościach. Inflacja HICP – obliczana przez Eurostat –wyniosła w Polsce 14,8 proc. w ujęciu rocznym. Według odczytu GUS-u, poziom wzrostu cen w tym miesiącu wyniósł 16,1 procent.

To oznacza, że inflacja w sierpniu była wyższa, niż w lipcu także według Eurostatu. W poprzednim miesiącu wyniosła w Polsce 14,2 proc. w ujęciu rocznym – podaje urząd.

W ujęciu miesięcznym ceny w Polsce wzrosły w styczniu o 0,8 procent.

Inflacja w UE

W całej UE inflacja HICP wyniosła w sierpniu 10,1 proc. rok do roku – odczyt dla Polski jest więc wyższy, niż unijna średnia. W lipcu inflacja w UE w ujęciu Eurostatu wynosiła 9.8 proc. rok do roku.

Pomiędzy poszczególnymi krajami jest jednak spore zróżnicowanie poziomu wzrostu cen.

– Najniższe roczne stopy inflacji zarejestrowano we Francji (6,6 proc.), na Malcie (7 proc.) i w Finlandii (7,9 proc.). Najwyższe – w Estonii (25,2 proc.), Łotwie (21,4 proc.) i Litwie (21,1 proc.) – podał Eurostat.

W porównaniu z lipcem roczna inflacja spadła w dwunastu państwach członkowskich i wzrosła w piętnastu. Wysokość inflacji w poszczególnych państwach prezentuje poniższy wykres:

Jeśli chodzi o strefę euro, inflacja wyniosła w sierpniu średnio 9,1 proc. rok do roku wobec 8,9 proc. miesiąc wcześniej.

W sierpniu w strefie euro bardziej zdrożała żywność niż energia. W ujęciu rocznym ceny energii wzrosły w strefie o 38,6 proc. – to spadek w stosunku do lipca, kiedy poziom wzrostu cen energii wynosił 39,6 procent.


Polecamy też: