{"vars":{{"pageTitle":"Yuval Noah Harari: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest zagrożeniem dla historii ludzkości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["filozofia","inwazja-rosji-na-ukraine","konflikt-zbrojny","main","nauka","rosja","ukraina","wojna","wojskowosc","yuval-harari"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":261205}} }
300Gospodarka.pl

Yuval Noah Harari: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest zagrożeniem dla historii ludzkości

Największym politycznym osiągnięciem ludzkości był zanik wojen. Rosyjska inwazja na Ukrainę to furtka do zmiany kierunku historii ludzkości – pisze historyk i autor bestsellerów Yuval Noah Harari w tygodniku The Economist.

Atak Rosji na Ukrainę prowokuje do zastanowienia się nad naturą historii i ludzkości: czy jesteśmy gotowi na zmianę, czy powtarzanie historycznych błędów jest nieuniknione? – zastanawia się historyk, filozof i autor międzynarodowych bestsellerów o historii człowieka, Yuval Noah Harari, w The Economist.

Istnieje pogląd, który zakłada, że świat jest dżunglą, w której silni zwyciężają słabych, a powodem, dla którego cały świat nie jest pogrążony w stanie wojny jest siła militarna państw.

Harari zachęca do myślenia, że zmiana historii jest możliwa, a prawo dżungli jest raczej wyborem niż nieuchronnością. Zanik wojen wynika z dokonywania przez ludzi lepszych wyborów. Historyk uznaje to za największe polityczne osiągnięcie współczesnej cywilizacji.

Powstanie broni nuklearnej spowodowało, że najpotężniejsze militarnie państwa zmieniły sposób rozwiązywania konfliktów. Od 70 lat nie było bezpośredniej wojny między supermocarstwami.

– W tym czasie gospodarka światowa przekształciła się w gospodarkę opartą na wiedzy. Tam, gdzie kiedyś głównym źródłem bogactwa były kopalnie złota, pola pszenicy i szyby naftowe, dziś głównym źródłem bogactwa jest wiedza, a więc spadła opłacalność podboju – uważa.

Dawniej przywódcy pozytywnie postrzegali wojnę i pragnęli zaistnieć w historii poprzez podboje. Od kilku pokoleń rządy i społeczeństwa wojnę uważają za złą i możliwą do uniknięcia. Politycy dochodzą do władzy obiecując reformy, a nie podboje. Od 1945 roku liczba wojen spadła, a przez ostatnie 20 lat wojny przyczyniły się do mniejszej liczby śmierci niż np. wypadki samochodowe. Pokój był przez stulecia zjawiskiem tymczasowym. Natomiast w ostatnich dekadach znaczenie słowa pokój stało się zjawiskiem stałym i pewnym. W ostatnich latach państwa na całym świecie wydawały tylko ok. 6,5 proc. swoich budżetów na siły zbrojne – argumentuje Harari.

Według niego rosyjska groźba inwazji na Ukrainę jest zagrożeniem dla historii ludzkości. Dlaczego?

Jeśli podbijanie państw stanie się znów normą to ludzie znów zmienią swoje nastawienie i zachowanie.

Jeśli państwa zaczęłyby zwiększać wydatki na zbrojenie to dialog międzynarodowy zostałby osłabiony, a wspólne cele, takie jak zapobieganie zmianom klimatycznym straciłyby na znaczeniu. To wszystko może skazać nasz gatunek na zagładę – uważa pisarz.

Rozwój cyberbroni, gospodarek opartych na sztucznej inteligencji i nowych kultur militarnych może spowodować nową erę wojen, gorszą niż wszystko, co widzieliśmy wcześniej – ostrzega historyk.

Yuval Harari, autor światowego bestsellera “Sapiens. Od zwierząt do bogów”, po raz pierwszy wystąpi na żywo w Polsce. Już 11 maja otworzy Impact’22 – najważniejsze wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rosja sojuszem z Chinami lewaruje się na arenie międzynarodowej. Teraz może więcej niż tylko w oparciu o własne zasoby