{"vars":{{"pageTitle":"Za dużo mięsa, za mało warzyw. Powinniśmy zmienić dietę i nie chodzi tylko o zdrowie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","dieta","dieta-planetarna","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","neutralnosc-klimatyczna","zywienie","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"20 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":547989}} }
300Gospodarka.pl

Za dużo mięsa, za mało warzyw. Powinniśmy zmienić dietę i nie chodzi tylko o zdrowie

Polacy kochają mięso. Co trzeci z nas je mięso codziennie. Eksperci zalecają ograniczenie jego spożycia co najmniej o połowę. I nie chodzi tylko o względy zdrowotne.

To tylko niektóre z wniosków z raportu „Talerz Przyszłości”. Przygotowali go eksperci nowo utworzonego Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy Żywność dla Przyszłości.

Co Polacy mają na talerzu?

Wyniki badań wskazują, że głównymi motywacjami do zmian w nawykach żywieniowych dorosłych są chęć zdrowszego i bardziej wartościowego odżywiania (56 proc.) oraz uwarunkowania ekonomiczne (45 proc.). W mniejszym stopniu wpływ miała troska o środowisko (22 proc.)


Czytaj także: Najgorsze lato w historii: rekordowe upały, susza i pożary. Oto mapa zmian klimatu w Europie


Tymczasem rolnictwo jest znaczącym emitentem gazów cieplarnianych. A cały łańcuch żywnościowy odpowiada za około 25 proc. światowych emisji, zaznaczył.

Na potrzeby raportu porównano zwyczaje żywieniowe Polaków z zaleceniami dietetyków i tak zwaną dietą planetarną. Badanie pokazało, że jedna trzecia z nas je mięso codziennie, a kolejna jedna trzecia – kilka razy w tygodniu. Jemy natomiast zdecydowanie za mało warzyw, w tym roślin strączkowych, i owoców.


Polecamy: Walka o klimat zaczyna się od talerza. Aż 13% emisji CO2 to produkcja mięsa


Te nawyki przekładają się na występowanie szeregu chorób związanych z dietą. Aż dwie trzecie mężczyzn i polowa kobiet cierpi na otyłość.

Dieta dla planety

Tak zwana dieta planetarna zakłada zmniejszenie o połowę spożycia czerwonego mięsa i cukru oraz podwojenie spożycia owoców, warzyw i nasion roślin strączkowych.

– Biorąc pod uwagę dostępność produktów i potrzeby lokalnych społeczności, dieta planetarna może być z powodzeniem stosowana w Polsce. Zakłada ona, że białko powinno się wywodzić w większości z produktów pochodzenia roślinnego – czytamy w raporcie.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Zgodnie z zaleceniami tej diety, orzechy powinny być spożywane w ilości co najmniej 50 g (0–75). Proponuje się stosunkowo niewielkie ilości mięsa tygodniowo, tj. około 200 g mięsa drobiowego i 100 g czerwonego. Powinno się za to jeść co najmniej pięć porcji sezonowych owoców i warzyw dziennie (500 g) z wyłączeniem ziemniaków: 200 g owoców i 300 g warzyw.

Ważna jest edukacja

Przekonanie Polaków do takich zmian może jednak stanowić wyzwanie.

– Musimy powoli, stopniowo wprowadzać zmiany. Nie możemy zakazywać i nakazywać. Musimy edukować – mówiła współautorka raportu prof. Ewelina Hallman.

Zaznaczyła też, że powinniśmy nauczyć się w większym stopniu wykorzystywać resztki jedzenia.

Polecamy też: