Mieszkanie na własność, czy wynajęte? W tej sprawie w Europie jest wyraźny podział. Wschód preferuje kupowanie mieszkań. Na Zachodzie częściej mieszkania się wynajmuje.
Dane Eurostatu w tej sprawie nie pozostawiają wątpliwości: mieszkańcy Europy Wschodniej, w porównaniu z osobami z zachodniej części kontynentu, częściej żyją we własnych czterech ścianach. Polska oczywiście też mieści się w tej grupie.
Do państw, gdzie większą rolę odgrywa najem należą najbogatsze kraje Europy. W Niemczech, czy w Szwajcarii mniej niż połowa ma własne M.
Wschód woli na swoim
Największy odsetek gospodarstw domowych, które żyją w swoim mieszkaniu czy domu, jest w Rumunii. Nieco ponad 95 proc. gospodarstw domowych żyje „na swoim”.
W czołówce są jeszcze Słowacja, Węgry i Chorwacja. W tych krajach odsetek też przekracza 90 proc., podobnie jak w Albanii, czy Czarnogórze.
Zobacz też: Masz mieszkanie lub dom? O tym obowiązku musisz pamiętać. Wszystko o świadectwie energetycznym [EXPLAINER]
Polska na tym tle wypada nieco słabiej, ale tylko nieco. U nas odsetek gospodarstw domowych żyjących we własnym mieszkaniu sięga 87 proc.
Zachód woli wynająć
Na drugim biegunie są Niemcy (49,1 proc.) i Szwajcaria (42,2 proc.). To w tych krajach jest najniższy wskaźnik posiadania mieszkań w Europie. Są to też jedyne państwa, gdzie właściciele domów stanowią mniejszość.
Wyraźnie widać to na poniższej grafice.
Ale w pozostałych krajach Zachodu dominacja mieszkań własnościowych nie jest tak wyraźna, jak na Wschodzie. Tylko jeden kraj – Norwegia – ma odsetek przekraczający 80 proc.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
A jak to wygląda w Polsce?
Z danych Eurostatu wynika, że 86,8 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju mieszka we własnej nieruchomości. Ogólnie preferujemy mieszkanie we własnych domach, a nie na wynajem.
Dlaczego? Ponieważ własne cztery ściany to dla nas symbol stabilizacji finansowej i statusu społecznego. Duże znaczenie mają też wysokie ceny wynajmu mieszkań. Wynajem jest mniej opłacalny niż zakup własnego domu. Miesięczna rata kredytu hipotecznego bywa niższa niż koszt wynajmu mieszkania.
Polecamy:
- Sejm przyjął kredyt 2% na pierwsze mieszkanie. Na czym polega program? [EXPLAINER]
- MRiT: Budowa domu powyżej 70 m2 możliwa jedynie na podstawie zgłoszenia
- E.ON zmienił zdanie. Tańszy prąd też dla tych, którzy mają w domu firmę
- Mieszkanie chętnie kupię, ale nie od razu. Rośnie liczba rezerwacji u deweloperów