{"vars":{{"pageTitle":"Zadowolony jak Polak. Pod względem satysfakcji z życia jesteśmy w czołówce UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["badania-spoleczne","dobrostan","eurostat","main","najnowsze","najwazniejsze","spoleczenstwo","unia-europejska","zadowolenie-z-zycia"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"15 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":659789}} }
300Gospodarka.pl

Zadowolony jak Polak. Pod względem satysfakcji z życia jesteśmy w czołówce UE

Zadowolenie z życia jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu. W skali całej Unii, większą satysfakcję z życia wykazują osoby wykształcone, zamożne i wychowujące dzieci.

Mieszkańcy UE proszeni byli o ocenę ogólnego zadowolenia z życia w skali od 1 do 10. Średnia dla całej Unii wypadła na poziomie 7,1. Ocena ta była najwyższa w Austrii (7,9), Finlandii, Polsce i Rumunii (po 7,7), Belgii i Holandii (po 7,6). Natomiast najniższy poziom satysfakcji odnotowano w Bułgarii (5,6), Niemczech (6,5) i Grecji (6,7).

Poziom satysfakcji z życia w poszczególnych krajach pokazujemy na poniższej mapie.

Warto zauważyć, że niektóre kraje kojarzone z niskim poziomem dochodów w niedawnej przeszłości (na co wskazuje na przykład PKB na mieszkańca skorygowany o parytet siły nabywczej), takie jak Rumunia i Polska, należą do krajów, w których zadowolenie z życia jest najwyższe – co pokazuje złożoność relacji między subiektywnym dobrobytem a dobrobytem gospodarczym – czytamy w artykule towarzyszącym badaniu.


Zobacz też: Polskie miasto w ścisłej czołówce najszczęśliwszych w Europie. A to nie koniec niespodzianek [MAPA]


Średnie oceny przekroczyły 6 punktów w większości krajów. Oznacza to, że większość ludzi w UE deklarowała raczej zadowolenie niż niezadowolenie, tłumaczy Eurostat.

Jakie cechy sprzyjają satysfakcji z życia?

Instytucja przeanalizowała też dane o satysfakcji z życia w odniesieniu do wieku, poziomu wykształcenia, sytuacji rodzinnej i materialnej.

W 2022 r. w większości państw członkowskich osoby w wieku 16-29 lat wykazywały wyższe zadowolenie z życia w porównaniu z osobami powyżej 65. roku życia. Odwrotny wzorzec w tym zakresie zaobserwowano w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii – podano.

W Polsce młode osoby deklarowały satysfakcję z życia na poziomie średnio 8,1. Natomiast zadowolenie z życia osób po 65. roku życia było o 0,7 punktu niższe.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Dane Eurostatu pokazują też, że w całej Unii wyższe zadowolenie z życia deklarują osoby z wyższym wykształceniem. Bardziej zadowolone z życia są też osoby, które wychowują dzieci.

Fakt, że gospodarstwa domowe z dziećmi na utrzymaniu były bardziej zadowolone niż te bez dzieci, jest raczej specyficzny dla kontekstu europejskiego, ponieważ badania na innych kontynentach często wykazywały coś przeciwnego – zaznacza Eurostat.

W skali całej UE, osoby o wysokich dochodach były bardziej zadowolone ze swojego życia (średnio 7,6 dla najwyższego kwintyla dochodów) niż osoby o najniższych zarobkach (średnio 6,5 dla najniższego kwintyla dochodów).

Polecamy także: