{"vars":{{"pageTitle":"Zagraniczne inwestycje w Polsce znów pobiją rekord? Wojna w Ukrainie może być poważną przeszkodą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","inwestycje","inwestycje-zagraniczne","paih","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":318760}} }
300Gospodarka.pl

Zagraniczne inwestycje w Polsce znów pobiją rekord? Wojna w Ukrainie może być poważną przeszkodą

Wartość i liczba inwestycji zagranicznych są obecnie większe, niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jednak ze względu na niepewność związaną z wojną w Ukrainie trudno ocenić, czy uda się pobić ubiegłoroczne rekordy, ocenia Monika Grzelak, wicedyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Według niej ubiegły rok był rekordowy pod względem wartości projektów, w które zaangażowana była PAIH. W sumie wartość nakładów inwestycyjnych w tych projektach wyniosła 3,5 mld euro – o 800 mln euro więcej, niż w 2020 r. i o 700 mln euro powyżej wyniku z rekordowego roku 2019.

Monika Grzelak zwraca uwagę, że udało się uzyskać ten wynik pomimo trwającej w poprzednim roku pandemii i problemów, jakie z tego wynikały, m.in. zerwanych łańcuchów dostaw.

W tym roku do wyzwań, oprócz tych pandemicznych, trzeba jeszcze dodać wojnę w Ukrainie, która spowodowała m.in. dalsze spiętrzenie problemów z łańcuchami dostaw, czy duży wzrost cen. W związku z tym działania inwestorów są trudniej przewidywalne – mówiła wicedyrektor Grzelak podczas prezentacji raportu “Made in Poland” przygotowanego wspólnie przez firmy JLL, Hays, Alto oraz PAIH.

Wicedyrektor podkreśliła, że zarówno biorąc pod uwagę aktualne portofolio projektów agencji teoretycznie można zakładać, że i w 2022 r. zostanie pobity rekord.

– Projektów jest ich więcej niż w tym samym okresie ub r. nakłady też są wyższe. Ale z drugiej strony trudno przewidzieć, w jakim terminie inwestorzy będą podejmowali decyzje i czy finalizacja projektu nastąpi tym roku, czy później – powiedziała Grzelak.

Według przytoczonych przez nią danych liderem pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych są inwestorzy z Korei Południowej. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, na trzecim Niemcy, Pod względem liczby projektów dominuje Białoruś, co jest efektem programu Poland Business Harbour, wspierającego relokację firm z Białorusi do Polski i napływie tamtejszych firm IT. Drugie miejsce zajmują USA, a trzecie Niemcy.

Zagraniczne inwestycje pobiły rekord. Polska w pierwszej dwudziestce na świecie