{"vars":{{"pageTitle":"Zagraniczny biznes wciąż zasila kasę Rosji. Podatki za zeszły rok idą w miliardy dolarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwestycje-zagraniczne","najnowsze","podatki","rosja","sankcje","wojna-na-ukrainie","yale-school-of-management","zagraniczne-firmy-w-rosji"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"21 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":722357}} }
300Gospodarka.pl

Zagraniczny biznes wciąż zasila kasę Rosji. Podatki za zeszły rok idą w miliardy dolarów

Zagraniczne korporacje, które świadomie nie zaprzestały działania w Rosji wpłaciły do budżetu Federacji w zeszłym roku miliardowe podatki. Tylko 10 największych firm odprowadziło prawie 1,8 mld dol. podatku dochodowego. Ich wsparcie rosyjskiej machiny rośnie z roku na rok.

W 2023 roku dziesięć największych międzynarodowych korporacji i banków pozostałych w Rosji wpłaciło do budżetu Federacji Rosyjskiej podatek dochodowy o wartości około 1,78 mld dolarów. Taką informację przekazały ukraińskie media powołując się na statystyki Instytutu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE).

Z badań KSE wynika, że są to m.in.: Raiffeisen Bank, Chery Automobile, Philip Morris, Japan Tobacco International, Nestle, UniCredit Bank i Pepsi.

KSE od początku wojny sprawdza aktywność światowego biznesu w Rosji. Te statystyki nie są zbyt optymistyczne. Z zestawienia uczelni wynika, że z działalności w Rosji wycofało się – lub ją ograniczyło – około 1600 firm. Około setka firm zdecydowała się wyjść w 2023 roku po znaczącym spadku przychodów. Nadal jednak w Rosji operuje co najmniej 2140 zagranicznych firm, które miliardowymi podatkami zasilają budżet Federacji, wspierając tym samym wojnę.

Miliardy dolarów do rosyjskiego budżetu

Mimo że władze rosyjskie ukrywają dane makroekonomiczne, według naszych szacunków zagraniczne firmy płacą rocznie około 20 miliardów dolarów podatków. Choć ich liczba maleje, to łączna kwota płaconych podatków w dalszym ciągu rośnie ze względu na zwiększoną presję podatkową i rosnące stawki podatkowe – cytuje komunikat KSE ukraiński portal biznesowy UBN.news.

Analitycy szacują, że około 1000 zagranicznych firm, które opublikowały swoje sprawozdania finansowe, zapłaciło 6,4 miliarda dolarów podatku dochodowego w 2023 roku. To oznacza wzrost o 200 mln dol. w porównaniu z 2022 rokiem. Dziesięć największych zapłaciło Rosji w podatkach w 2023 r. 1,78 mld dol.

W zeszłym roku portal „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) wyliczał, że największymi płatnikami podatków od zysków operacyjnych są w Rosji firmy amerykańskie i niemieckie. Trzeba tu dodać, że ich działalność – i decyzje o pozostaniu w Rosji – nie łamią sankcji. Ukraiński rząd umieścił je jednak na własnej liście „sponsorów rosyjskiej wojny”. Ich współpraca w Rosji bywa też krytykowana przez władze USA.

Na słynnej na cały świat liście Yale School of Management, która od początku wojny rejestruje zmiany w ruchach dużych firm zagranicznych w Rosji, nadal figurują trzy polskie podmioty: Canpack, Polpharma i Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Wszystkie trzy zostały opatrzone komentarzem, jako „firmy odraczające przyszłe inwestycje/rozwój/marketing, jednocześnie kontynuujące podstawową działalność”. (Po raz pierwszy o polskich firmach na liście Yale pisaliśmy tuż po wybuchu wojny w Ukrainie w >>>TYM artykule ).

Warto też przeczytać: