{"vars":{{"pageTitle":"Roszczeniowi, czy zagubieni? Polacy z pokolenia Z boją się o zawodową przyszłość","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania-spoleczne","mlodzi-ludzie","mlodzi-na-rynku-pracy","mlodzi-polacy","najnowsze","pokolenie-z","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"22 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":588273}} }
300Gospodarka.pl

Roszczeniowi, czy zagubieni? Polacy z pokolenia Z boją się o zawodową przyszłość

Aż 65 proc młodych Polaków z pokolenia Z w Polsce odczuwa zagubienie związane z przyszłością zawodową, a także doświadcza poczucia osamotnienia i niezrozumienia. Ponad połowa odczuwa frustrację z powodu niespełnionych ambicji. 

To główne wnioski z badania przeprowadzonego przez MindGenic AI, programu edukacyjnego oferującego szkolenia i badania w obszarze sztucznej inteligencji, skierowanego do młodych. Projekt jest realizowany od 2019 roku, a jego głównym celem jest wsparcie na drodze zawodowej młodzieży u progu dorosłości.

MindGenic AI podaje, że badanie zostało wykonane w formie anonimowej ankiety on-line w dniach 27.09 – 26.10.2022 roku wśród 1171 przedstawicieli pokolenia Z w wieku 12-24 lata.

 

Zobacz także: Czego boi się pokolenie Z. Nowe badania Uniwersytetu Warszawskiego


„Zetki” czują się osamotnione

Pokolenie Z, czyli ludzie urodzeni w latach 1995-2010 to ponad 15,4 proc. całej populacji Polski. Często odczuwają niezadowolenie z życia zawodowego i nieumiejętności podjęcia decyzji dotyczących swojej przyszłości zawodowej.

Problemem, z którym boryka się pokolenie Z, jest również poczucie samotności i niezrozumienia. Badanie przeprowadzone przez MindGenic AI wykazało, że aż 60 proc. młodzieży w wieku od 12 do 24 lat czuje się osamotnione, a prawie 40 proc. rzadko odczuwa więź z innymi ludźmi.

Młodzież często czuje się odrzucona przez presje, którą nakłada na nią społeczeństwo. Często wynika to z doświadczeń rodziców, którzy porównują ich do swojej młodości, pomimo zupełnie innego ustroju, gospodarki i wartości w czasach słusznie minionych.

Młodzi Polacy mają potencjał

Młodzi mają wiele możliwości zawodowych, z których często nie zdają sobie sprawy. To, czego im brakuje, to wsparcia osób bardziej doświadczonych, pomocy kogoś, kto będzie w stanie ich pokierować i podzielić się wiedzą ekspercką, wskazując praktyczne, nowoczesne narzędzia do realizacji ich talentów i ambicji – mówi Olga Legosz, współzałożycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Z drugiej strony młodzi Polacy udowadniają swoją przedsiębiorczość i potencjał. Świadczą o tym najnowsze dane Krajowego Rejestru Sądowego, opracowane przez Dun&Bradstreet na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką dla programu Fun.Tech.Future.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Wynika z nich, że aż 7 573 osoby w wieku do 23 lat zajmują kluczowe stanowiska w zarejestrowanych firmach w Polsce. W tej grupie znajduje się 645 prezesek i 2 583 prezesów.

Blisko jedna trzecia prezesek i prezesów w tej najmłodszej grupie wiekowej pochodzi z województwa mazowieckiego, tj. 1 126 osób. Natomiast najmniej osób sprawujących te funkcje można znaleźć w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, gdzie jest po 48 osób.

Polecamy również: