{"vars":{{"pageTitle":"Zakaz używania telefonów w szkołach. Wielka Brytania idzie za przykładem państw Zachodu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dajemy-dzieciom-sile","main","najnowsze","raport","smartfony","unicef","wielka-brytania","zakaz-telefonow-w-szkolach"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":683272}} }
300Gospodarka.pl

Zakaz używania telefonów w szkołach. Wielka Brytania idzie za przykładem państw Zachodu

Coraz więcej krajów wprowadza zakazy używania telefonów komórkowych w szkołach. Ostatni przykład to Wielka Brytania. Naukowcy dostarczają mnóstwa argumentów za wprowadzeniem takiego zakazu. Jeden z najważniejszych to ochrona zdrowia psychicznego. 

Dla rządu brytyjskiego kluczowe w tej sprawie jest ograniczenie zakłóceń podczas zajęć lekcyjnych oraz poprawę zachowania uczniów. Dobitnie pokazuje to film, w którym premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiada zmiany w prawie.

Brytyjczycy uważają, że zakaz ma pomóc zapobiegać w rozpraszaniu uwagi na lekcjach. Ale problem jest znacznie głębszy. Już rok temu ONZ wydało raport „Global Education Monitor”, w którym rekomenduje zakaz używania smartfonów w szkołach. Według organizacji działanie telefonu powoduje rozproszenie uwagi oraz może prowadzić do aktów cyberprzemocy. Jak wynika z raportu mniej niż jedna czwarta krajów na świecie stosuje regulacje dotyczące zakazu używania telefonów w szkołach.

Coraz więcej krajów wprowadza zakaz

Jednak grupa państw, które wprowadzają regulacje ograniczające używanie smartfonów w szkołach, stale się poszerza. Wśród nich jest Francja z regulacjami stosowanymi od 2018 roku w szkołach podstawowych oraz średnich. W tym samym roku także Grecja wprowadziła zakaz używania telefonów i innej elektroniki w czasie zajęć dydaktycznych.

W 2022 roku podobny zakaz wprowadzono we Włoszech. Natomiast w Hiszpanii, w Niemczech, na Słowacji zakaz jest ustanawiamy zgodnie z polityką lokalną. W tym roku Norweska Dyrekcja ds. Edukacji (Udir) wydała zakaz używania telefonów komórkowych oraz zegarków inteligentnych dla uczniów od szkoły podstawowej do średniej.

Od 2021 rok zakaz obowiązuje także w Chinach, gdzie nie wolno w ogóle mieć przy sobie urządzenia.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W Polsce zgodnie z prawem każda szkoła ustanawia statut, który może uwzględniać warunki korzystania z telefonów komórkowych.

Lista największych problemów

Po co wprowadza się zakazy? Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” w swoim opracowaniu z 2019 roku zebrała cały katalog powodów.

Przede wszystkim intensywny kontakt dzieci z urządzeniami ekranowymi stanowi niebezpieczeństwo dla prawidłowego kształtowania się mózgu, ponieważ w wieku młodzieńczym rozwija się on najintensywniej. Jest on wrażliwy na czynniki zewnętrzne oraz na dużą skalę napięć emocjonalnych.

Nadmierne korzystanie z urządzeń audiowizualnych zaburza rozwój umiejętności poznawczych, językowych oraz motorycznych dziecka – alarmują redaktorzy raportu. Często nadmierne spędzanie czasu dzieci online prowadzi do uzależnienia. Zauważa się, że młodzi ludzie pozbawieni dostępu do sieci zachowują się nieracjonalnie, emocjonalnie, a nawet agresywnie.

Do tego intensywne korzystanie z urządzeń mobilnych może powodować zaburzenia koncentracji. Co dalej może skutkować trudnościami w nauce czytania, pisania oraz nawiązywania relacji społecznych. Spędzanie dużo czasu przed ekranami, nawet do późnych godzin nocnych wpływa na jakość snu i regenerację organizmu ucznia – podaje fundacja, nawiązując do wyników badań Canadian Pediatric Society z 2017 roku.

Rośnie zagrożenie globalne dla dzieci

Według raportu UNICEF „Children in a Digital World” z 2017 roku nigdy wcześniej dzieci nie były na taką skalę narażone na działania prześladowców, przestępców seksualnych, handlarzy ludźmi oraz wszystkich, chcących skrzywdzić dzieci wykorzystując ich dane w sieci. Tworzone przez młodych ludzi profile społecznościowe lub fora gier online ułatwiają przestępcom dotarcie do ofiar, natomiast dla oprawcy przestrzeń cyfrowa jest swobodnym obszarem, gdzie może anonimowo intensyfikować swoje działania.

Według rekomendacji American Academy of Pediatrics (AAP) zamieszczonych w raporcie fundacji „Dajemy Dzieciom Szansę” dzieci w wieku 2-5 lat powinni mieć kontakt z ekranami ograniczony do godziny dziennie. Ten czas powinien być przeznaczony na wartościowe treści.

Dzieciom powyżej 6. roku życia oraz młodzieży rekomenduje się konsekwentnie wyznaczony limit czasowy, przy czym należy uwzględnić żeby dostęp do mediów elektronicznych nie wpływał negatywnie na sen oraz aktywność fizyczną – alarmują autorzy raportu.

Polecamy: