{"vars":{{"pageTitle":"Zakończył się COP15. Państwa obejmą ochroną 30% Ziemi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","bioroznorodnosc","cop15","ekologia","klimat","najnowsze","ochrona-srodowiska","onz"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"20 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":444843}} }
300Gospodarka.pl

Zakończył się COP15. Państwa obejmą ochroną 30% Ziemi

Uczestnicy konferencji COP15 uzgodnili zobowiązanie do objęcia ochroną 30 proc. powierzchni lądowej i morskiej do 2030 roku.

Postulat jest częścią przyjętych na szczycie w Montrealu Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej. Konferencja ONZ w sprawie bioróżnorodności odbywała się od 7 do 19 grudnia w Kanadzie, choć przewodniczyły jej Chiny.

Zobowiązania państw stron

Ochrona terenów i wód ma dotyczyć przede wszystkim obszarów o szczególnym znaczeniu dla bioróżnorodności i funkcjonowania ekosystemów. Porozumienie mówi też o odpowiedzialnym planowaniu przestrzennym. Wzywa do ograniczenia wymierania gatunków.

W kolejnym punktach Ram mowa jest m.in. o mitygowaniu skutków zmian klimatu na bioróżnorodność. Także o ograniczaniu poziomu zanieczyszczeń.

Uczestnicy COP15 zgodzili się też co do konieczności wycofania od 2025 r. wsparcia państw dla inicjatyw, które zagrażają różnorodności biologicznej. Finansowanie tego rodzaju ma być redukowane o łącznie 500 mld dolarów rocznie.

Jednocześnie państwa mają przeznaczyć 200 mld dolarów rocznie do 2030 r. na ochronę bioróżnorodności. Częścią pakietu będzie transfer środków z najbogatszych państw do krajów mniej uprzywilejowanych.

Historyczny moment

Przewodniczący szczytowi Huang Runqiu nazwał porozumienie „historycznym momentem”.

– Cieszę się z przyjęcia dziś Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej z Kunming-Montrealu. Przyjęcie tych ram i związanego z nimi pakietu ambitnych założeń, celów i finansowania stanowi jedynie pierwszy krok w kierunku zmiany naszych stosunków ze światem przyrody – skomentowała szefowa Programu Środowiskowego ONZ Inger Andersen w oświadczeniu zamieszczonym na stronie organizacji.

Naukowcy od dłuższego czasu podkreślają znaczenie różnorodności biologicznej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Ma ona również znaczenie dla życia i zdrowia ludzi.

– Mimo, że trudno nazwać dzisiejsze porozumienie przełomem w ochronie przyrody, na miarę tego Porozumienie paryskiego z 2015 roku dla klimatu, to jednak jest to historyczny moment dla ochrony bioróżnorodności – zauważyła Agata Szafraniak z ClientEarth, cytowana przez organizację na Twitterze.

Przyjęcie dokumentu nie odbyło się bez zgrzytów. Przewodniczący ogłosił przyjęcie Ram mimo zgłoszonego w ostatniej chwili sprzeciwu Demokratycznej Republiki Konga.

Wcześniej podczas COP15 część państw proponowała utworzenie globalnego funduszu wspierającego różnorodność biologiczną. Podobnie jak na wcześniejszym szczycie klimatycznym, trudno było jednak dojść do zgody w sprawie tego, kto płaci, a kto korzysta.

Czytaj także: