{"vars":{{"pageTitle":"Co zamiast WIBOR-u: w czerwcu poznamy wyniki konsultacji dot. nowego wskaźnika","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gpw-benchmark","kredyty","kredyty-wibor","main","makroekonomia","stopy-procentowe","wibor","wird"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"18 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":305875}} }
300Gospodarka.pl

Co zamiast WIBOR-u: w czerwcu poznamy wyniki konsultacji dot. nowego wskaźnika

W połowie czerwca poznamy wyniki konsultacji dotyczących wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić dotychczasowy WIBOR – poinformowała spółka GPW Benchmark. Nowy wskaźnik ma być podstawą do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych, być może już od 2023 roku.

Dokument konsultacyjny, dotyczący transakcyjnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej pojawił się właśnie na stronie administratora. Tym samym, w prostszych słowach, firma GPW Benchmark (czyli spółka-córka warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych) – rozpoczęła etap konsultacji ws. nowego wskaźnika.

Konsultacje publiczne będą dotyczyły wyboru optymalnego wskaźnika oraz parametrów metody jego opracowywania. Wyniki konsultacji zostaną opublikowane na stronie internetowej administratora w połowie czerwca 2022 roku – podaje GPW Benchmark.

W konsultacjach brać udział będą podmioty rynku finansowego i niefinansowego oraz instytucje publiczne, w szczególności podmioty stosujące w swej działalności stawki referencyjne WIBID i WIBOR. Wezmą w nich udział także podmioty aktywne na rynku finansowym, które zgłosiły chęć uczestnictwa w odpowiedzi na zaproszenie GPW Benchmark opublikowane 10 maja – czytamy na stronie spółki.

WIRD zamiast WIBOR

Podstawą do opracowania nowego wskaźnika – według informacji 300Gospodarki – ma być funkcjonujący obecnie wskaźnik WIRD. Wskaźniki takie jak WIRD czy WIBOR są stosowane przez giełdy, banki i instytucje finansowe do obliczania oprocentowania różnego typu transakcji finansowych.

Najważniejszym, z punktu wiedzenia większości Polaków, zastosowaniem WIBOR-u, jest wykorzystywanie go przez banki do liczenia kosztów kredytu hipotecznego.

Odejście od WIBOR-u zapowiadano już wcześniej, ale miało nastąpić  dopiero w 2025 roku. Jednak trwający od października cykl podwyżek stóp procentowych, które przekładają się na duży wzrost WIBOR-u, przyspieszył prace nad stworzeniem nowego wskaźnika. Wraz ze wzrostem stóp i WIBOR-u radykalnie wzrosły bowiem raty kredytów, zwłaszcza hipotecznych.

Nowy wskaźnik ma skutkować spadkiem wysokości rat kredytów.

Odejście od WIBOR-u jest planowane na 2023 rok. Jeśli do tego czasu rynkowi oraz firmie GPW Benchmark nie uda się opracować odpowiednich parametrów i dojść do porozumienia ws. wskaźnika WIRD, przyjęty zostanie awaryjnie wskaźnik Polonia.

Więcej pisaliśmy o tym m. in. w tym artykule.

RPP podniosła stopy procentowe, ale to jeszcze nie koniec. Seria złych informacji dla kredytobiorców