{"vars":{{"pageTitle":"Zamieszanie wokół lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PEJ wydały oświadczenie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energia-jadrowa","main","najnowsze","polskie-elektrownie-jadrowe","wojewodztwo-pomorskie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"18 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":661433}} }
300Gospodarka.pl

Zamieszanie wokół lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PEJ wydały oświadczenie

Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu ma status ostatecznej, podają Polskie Elektrownie Jądrowe. Informacje o możliwej zmianie lokalizacji zdementował też szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dyskusję na ten temat wywołała wypowiedź wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz. Według Dziennika Bałtyckiego mówiła ona o możliwości zmiany lokalizacji na Żarnowiec w gminie Krokowa. Wątpliwości co do obecnej lokalizacji potwierdziła w wydanym później oświadczeniu.

Podczas spotkania 17.01.2024 r. w Chojnicach Wojewoda Pomorska wskazała, że w związku z dużą liczbą uwag oraz rozmów, które prowadziła zasadne jest powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie – czytamy.

Możliwość zmiany lokalizacji sugerował jeszcze w listopadzie Donald Tusk. Pisaliśmy wówczas o możliwych konsekwencjach takiej zmiany.

Ostateczna decyzja ministra

Tymczasem realizujące projekt budowy elektrowni spółka Polskie Elektrownie Jądrowe już wcześniej poinformowała, że decyzja dotycząca lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ma charakter ostateczny. Wynika to z postanowienia Ministra Rozwoju i Technologii, które zamyka proces odwoławczy i kończy etap rozpatrywania sprawy przez organy administracji publicznej, podała spółka w serwisie X.

Szef KPRM nie widzi przesłanek

Sprawę skomentował także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jego zdaniem nie ma dziś podstaw do podejmowania decyzji o zmianie lokalizacji elektrowni.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Oczywiście we wszystkich procesach inwestycyjnych, do momentu realnego rozpoczęcia inwestycji […] pewne zmiany mogą następować. Ale jeśli chodzi o lokalizację tego przedsięwzięcia, nie ma żadnych przesłanek, żeby mówić o takiej decyzji – mówił Jan Grabiec w Radiu Zet.

Na partnera do budowy pierwszej elektrowni jądrowej polski rząd wybrał jesienią 2022 roku amerykański koncern Westinghouse. Natomiast jesienią 2023 roku realizująca Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały decyzję pozwalającą na zbudowanie elektrowni w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. Zgodnie z aktualnymi założeniami, pierwszy blok elektrowni ma rozpocząć pracę w 2033 roku.

Polecamy także: