{"vars":{{"pageTitle":"Zastrzec PESEL można już teraz. Ale pełną ochronę zyskamy dopiero w przyszłym roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyberataki","kradzieze","najnowsze","oszustwa","oszustwa-kredytowe","pesel","wyludzanie-pieniedzy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"28 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":633875}} }
300Gospodarka.pl

Zastrzec PESEL można już teraz. Ale pełną ochronę zyskamy dopiero w przyszłym roku

Pełne wdrożenie usługi zastrzeżenia numeru PESEL nastąpi 1 czerwca 2024 r., choć już od 17 listopada br. każdy obywatel może zastrzec swój numer PESEL w publicznej bazie, zwraca uwagę Związek Banków Polskich (ZBP).

Celem zastrzeżenia jest zwiększenie ochrony obywateli przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych. To pomoże też ograniczyć wyłudzania pieniędzy poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę. Chodzi tu m.in. o umowy kredytu, umowy pożyczki, umowy sprzedaży nieruchomości.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Choć możliwość zastrzeżenia numeru PESEL istnieje już teraz, to takie zastrzeżenie będzie mieć skutek wyłącznie na przyszłość. Wynika to z faktu, że zgodnie z ustawą od 1 czerwca 2024 roku podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze zastrzeżeń PESEL, czy numer PESEL danej osoby został zastrzeżony – podaje w komunikacie ZBP.

Zatem zastrzeżenie numeru PESEL będzie chronić przed zdarzeniami, które będą mieć miejsce dopiero od 1 czerwca 2024 r., nawet jeśli zastrzeżenie zostało dokonane wcześniej – wyjaśniono.

Usługę wprowadzono na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.

Czytaj także: