{"vars":{{"pageTitle":"Zatory płatnicze zmorą małych firm. Co piąta musi podnosić ceny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dluznicy","faktury","jednoosobowa-dzialalnosc","male-firmy","najnowsze","zatory-platnicze"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"26 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706502}} }
300Gospodarka.pl

Zatory płatnicze zmorą małych firm. Co piąta musi podnosić ceny

Zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej dla 68 proc. firm, wynika z badania firmy Kaczmarski Inkasso. 

Prawie trzy czwarte małych i średnich firm, ankietowanych w badaniu ‚Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach’, wskazuje, że zatory płatnicze są dla nich barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nieuregulowane płatności stanowią na tyle poważną przeszkodę, że jedna czwarta przedsiębiorstw jest zmuszona ograniczać inwestycje, a 19 proc. podnosić ceny swoich towarów i usług. 13 proc. przedsiębiorców doświadcza problemów z wprowadzaniem nowych produktów na rynek i tyle samo odczuwa negatywny wpływ na swój wizerunek – podają autorzy badania.

Rezultatem tego są słabsze warunki finansowe dostaw, jakie proponują im kontrahenci. Co 10. przedsiębiorstwo decyduje się na redukcję zatrudnienia i obniżenie pensji pracownikom – dodają.

Według raportu, wstrzymywanie zapłat blokuje płynność finansową innych firm. W efekcie one same mogą stać się dłużnikami, którzy nie zapłacą innym przedsiębiorcom, bo nie będą miały z czego.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Według danych Krajowego Rejestru Długów na koniec I kwartału 2024 r. zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych, które stanowią 97 proc. firm z sektora MŚP w Polsce, wynosiło 4,89 mld zł. W rejestrze figuruje 156 tys. takich podmiotów. Wszystkie firmy, notowane w KRD, mają 9,7 mld zł długów. Problemy finansowe odczuwa łącznie 254,5 tys. przedsiębiorstw.

Przedsiębiorstwa czekają na zapłatę przeciętnie 22 dni od upływu terminu wskazanego na fakturze. To jednak tylko średnia. 60 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP, uczestniczących w badaniu, oczekuje na uregulowanie należności do 3 miesięcy. Natomiast 40 proc. musi się uzbroić w cierpliwość na ponad 3 miesiące, w tym 12 proc. czeka na zapłatę ponad rok, podano także.

Polecamy: