{"vars":{{"pageTitle":"ZE PAK i Orsted będą wspólnie stawiać farmy wiatrowe na Bałtyku. Jest porozumienie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-odnawialna","energetyka-wiatrowa","farmy-wiatrowe","farmy-wiatrowe-na-baltyku","morze-baltyckie","odnawialne-zrodla-energii","offshore","orsted","ze-pak"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"15 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":203439}} }
300Gospodarka.pl

ZE PAK i Orsted będą wspólnie stawiać farmy wiatrowe na Bałtyku. Jest porozumienie

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) podpisał z Ørsted list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, podały spółki.

„W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych – ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50 proc. udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku” – czytamy w komunikacie.

Wygranie aukcji otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Strony zamierzają określić warunki współpracy w umowie wspólników, która jest przedmiotem negocjacji oraz w innych umowach.

To już kolejne porozumienie Ørsted z polską firmą w sprawie wspólnej budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Wcześniej firma podpisała podobne porozumienie z PGE. Także inne polskie firmy podpisują umowy z partnerami zagranicznymi, aby wspólnie stawiać farmy offshore, bo same nie mają wiedzy i doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach.

Polska podjęła właściwą decyzję stawiając na morską energetykę wiatrową jako podstawę przekształcenia systemu energetycznego tak, by ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przez kolejne dekady zapewnić przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym wystarczające i konkurencyjne cenowo dostawy energii elektrycznej podczas wycofywania z wyeksploatowanych elektrowni węglowych. Łącząc lokalne know how z globalnym doświadczeniem, ZE PAK i Ørsted mogą wesprzeć Polskę w drodze od kopalnych do odnawialnych źródeł energii, jednocześnie tworząc tysiące lokalnych miejsc pracy oraz wspierając proces kształcenia kadr i przekwalifikowania pracowników sektora węglowego w kierunku zielonej energetyki” – skomentował dyrektor handlowy i zastępca dyrektora generalnego w Ørsted Martin Neubert, cytowany w komunikacie.

„W ZE PAK staramy się zajmować konkretami i podejmować realne działania na rzecz przejścia na produkcję czystej energii i redukcji emisji dwutlenku węgla. Podobnie jak Orsted, mamy swoje ‚naj’ i ‚pierwsze’ – ukończyliśmy właśnie budowę największej w Polsce farmy słonecznej, pierwsi rozpoczniemy wytwarzanie zielonego wodoru, jesteśmy liderem w redukcji emisji dwutlenku węgla i co najważniejsze – pierwsi w Polsce odejdziemy od węgla. Morska energetyka wiatrowa będzie ważną częścią transformacji ZE PAK w producenta czystej i zielonej energii” – powiedział prezes ZE PAK Piotr Woźny.

Ørsted ma obecnie łącznie 12 GW zainstalowanej mocy odnawialnej, z czego 7,6 GW jest zainstalowane w 28 morskich farmach wiatrowych. Ørsted oczekuje, że do 2025 r. zainstaluje 15 GW morskiej mocy wiatrowej, a do 2030 r. 30 GW. Firma zbudowała pierwszą na świecie morską farmę wiatrową w 1991 roku i dziś rozwija, buduje, posiada i eksploatuje morskie farmy wiatrowe w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej, w tym Hornsea 1, która jest największą na świecie morską farmą wiatrową o mocy 1,2 GW. W latach 2020-2027 Ørsted zamierza zainwestować 350 mld DKK w energię odnawialną, z czego około 80 proc. zostanie zainwestowane w morską energetykę wiatrową i zielony wodór.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,21 mld zł w 2020 r.