{"vars":{{"pageTitle":"Zerowy VAT na żywność zostanie na dłużej? Wiceminister finansów nie mówi "nie"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["artur-sobon","inflacja","inflacja-w-2023","ministerstwo-finansow","najnowsze","projekcja-inflacji","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"3 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599704}} }
300Gospodarka.pl

Zerowy VAT na żywność zostanie na dłużej? Wiceminister finansów nie mówi „nie”

Wiceminister finansów Artur Soboń spodziewa się dalszego spadku inflacji i, jak mówi, we wrześniu powinna być ona już jednocyfrowa. Soboń jednocześnie dodaje, że utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w kolejnych latach jest prawdopodobne.

Dzisiaj mogę […] pójść o zakład, w którym […] wygram na 100 proc., czyli że inflacja jednocyfrowa, którą zapowiadaliśmy, będzie we wrześniu. I jeżeli mówimy o danych wrześniowych, to jestem tu gotów na 100 proc. powiedzieć, że ta inflacja już będzie poniżej 10 proc. Natomiast czy ona będzie w sierpniu jeszcze poniżej 10 proc., będzie jednocyfrowa, to tu jest, tak powiedzmy, fifty-fifty – powiedział Soboń w radiu Zet.

Mogę się tutaj też zakładać, przy czym powiedzmy, że jest 50 proc. szans, że ten zakład wygram, jeśli chodzi o inflację za sierpień – dodał.

Zapytano go także o to, czy spadek inflacji oznacza również spadek stóp procentowych. Soboń zastrzegł, że nie jest to rola Ministerstwa Finansów, ale Rady Polityki Pieniężnej i Banku Centralnego. Powiedział, że z całą pewnością przestrzeni do tego typu rozmów i decyzji wraz ze spadkiem inflacji będzie coraz więcej.

Odnosząc się do pytania dotyczącego ewentualnego spadku cen, stwierdził, że ceny będą globalnie rosły coraz wolniej. Jednak na pewno będą takie grupy produktów, w których ceny będą niższe niż były rok temu.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Jak podał GUS, inflacja konsumencka wyniosła 10,8 proc. w ujęciu rocznym w lipcu 2023 roku. Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 13,1 proc. w skali roku w II kw., 10,3 proc. w III kw. i 7,8 proc. w IV kw. W całym 2023 r. inflacja średnioroczna wyniesie 11,9 proc.

RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1% do 6,75% w przypadku stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Zerowy VAT na żywność zostanie na dłużej

Soboń mówił także o tym, że utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w kolejnych latach jest prawdopodobne.

– Tego typu decyzje podejmujemy po analizie: i sytuacji fiskalnej ze strony budżetu państwa, i koniecznych instrumentów wsparcia dla Polaków. Robiliśmy tak, że jedne zastępowaliśmy drugimi, niektóre przedłużaliśmy, niektóre zamienialiśmy. W przypadku tarcz została ta żywność; jest to prawdopodobne, że to rozwiązanie będzie w kolejnych latach kontynuowane – powiedział Soboń.

– Będziemy zastanawiali się nad innymi rozwiązaniami: w zakresie węgla, w zakresie cen energii, cen gazu, wakacji kredytowych. Te wszystkie instrumenty albo modyfikujemy, albo kontynuujemy, albo zamieniamy na inne – dodał.

Jednak decyzja dotycząca wakacji kredytowych jeszcze stoi przed Ministerstwem Finansów.

– Czy będziemy to warunkować dodatkowymi kryteriami, czy nie i w jakim zakresie będziemy to rozwiązanie proponować – w najbliższych tygodniach, miesiącach tego typu propozycje [będziemy] przedstawiać – doprecyzował.

Wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 r. to ubytek wpływu do budżetu państwa na poziomie 11 mld zł.

W maju Soboń informował, że istnieją przesłanki, by 0 proc. VAT-u na żywność zostało przedłużone nie tylko do końca 2023 roku, ale na dłużej.

Czytaj także: