{"vars":{{"pageTitle":"Zielińska: Polska polityka klimatyczna przyspieszy. „To przede wszystkim korzyści”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","emisje-gazow-cieplarnianych","klimat","najnowsze","polityka-klimatyczna","unia-europejska","urszula-zielinska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"11 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713839}} }
300Gospodarka.pl

Zielińska: Polska polityka klimatyczna przyspieszy. „To przede wszystkim korzyści”

Polska polityka klimatyczna będzie przyspieszać w najbliższych miesiącach, zapowiedziała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Nad celem redukcji emisji na 2040 rok trwają wciąż dyskusje.

– W perspektywie najbliższych miesięcy mogę obiecać, że polityka klimatyczna będzie przyspieszać, będziemy ją wzmacniać – mówiła Urszula Zielińska podczas wydarzenia „Warsaw Climate Talks”.

Dodała, że oprócz polityki klimatycznej, Polska musi też wzmocnić politykę walki z dezinformacją w tej dziedzinie.


Czytaj też: Nowy Parlament Europejski będzie mniej zielony. „Wyniki wyborów są bardzo niepokojące”


Założenia bardziej ambitnej polityki klimatycznej będą zawarte w zapowiadanej na połowę roku nowej wersji krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Według wiceministry, kolejnymi ważnymi dokumentami będą polityka energetyczna do 2040 roku i strategia do 2050 roku.

– Cele Unii Europejskiej są naszym celem. Cel neutralności klimatycznej do 2050 jest naszym celem – podkreśliła.

Zielińska tłumaczyła też, że choć wiele osób mówi o kosztach transformacji energetycznej, to jest ona jedynym sposobem by zmniejszyć obciążenia netto.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Zapytana o polskie stanowisko wobec celu redukcji emisji na 2040 rok powiedziała, że rząd jeszcze nad nim dyskutuje. Ważny jest kontekst, szczególnie powszechność dezinformacji.

– W tej sytuacji bardzo ostrożnie musimy podchodzić do poczucia, że nakładamy ludziom kolejne obciążenia. Ścieżka emisji musi iść w dół. Ale musimy zrobić to bardzo ostrożnie, żeby pokazać że to są przede wszystkim korzyści. Nad tym ba gorąco dyskutujemy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz z innymi ministerstwami – powiedziała.

Polecamy także: