{"vars":{{"pageTitle":"W 2022 Polska będzie liderem inflacji w UE – mówi najnowsza prognoza. Z PKB już gorzej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["inflacja","komisja-europejska","main","makroekonomia","pkb","prognozy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":260664}} }
300Gospodarka.pl

W 2022 Polska będzie liderem inflacji w UE – mówi najnowsza prognoza. Z PKB już gorzej

Polska w 2021 była i do końca 2022 pozostanie krajem z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej – wynika z najnowszej, publikowanej dwa razy do roku, prognozy gospodarczej Komisji Europejskiej.

Według ekspertów Komisji, Polska w 2021 roku miała – ex aequo z Węgrami – najwyższy wskaźnik inflacji w UE. W tym roku nasza inflacja urośnie do 6,8 proc. i staniemy się samodzielnymi liderami inflacji we wspólnocie, a w 2023 roku spadniemy na drugie miejsce, bo nieznacznie wyprzedzi nas Bułgaria.

Komisja podała także swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.

Dla Polski KE zrewidowała prognozę tegorocznego wzrostu do 5,5 proc. wobec spodziewanego w listopadzie ub.r. wzrostu na poziomie 5,2 proc.. Prognoza na 2023 r. to wzrost na poziomie 4,2 proc. (rewizja w dół o 0,2 pkt proc. w listopadzie ub.r.). W tym roku Polska osiągnie trzeci najwyższy wzrost gospodarczy w UE, a w 2023 – szósty.

„Chociaż wzrost liczby nowych zakażeń wirusem COVID-19 na początku 2022 r. będzie miał negatywny wpływ na krótkoterminowe perspektywy gospodarcze, w szczególności dla usług, przewiduje się, że wzrost gospodarczy nabierze tempa od drugiego kwartału. Konsumpcja prywatna będzie prawdopodobnie nadal rosła w szybkim tempie napędzana przez korzystną sytuację na rynku pracy, jak również wsparcie polityczne wynikające ze zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, choć rosnące koszty życia będą prawdopodobnie osłabiać siłę nabywczą” – czytamy w raporcie.

Przewiduje się, że dalsze ożywienie inwestycji będzie wspierane przez dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz zwiększanie mocy produkcyjnych, podano także.

„Niższy wskaźnik robotyzacji w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE będzie również zachęcać firmy do inwestowania w nowe maszyny, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów pracy” – podano w raporcie.

„Jeśli chodzi o stronę handlu zagranicznego, mimo że zarówno eksport, jak i jak i import powinny wykazywać wysokie stopy wzrostu, import będzie prawdopodobnie rósł w szybszym tempie niż niż eksport, zważywszy na dynamiczny popyt krajowy. W związku z tym przewiduje się, że bilans handlowy będzie nadal pogarszać się w 2022 r., a w 2023 r. zasadniczo nie zmieni się. Podsumowując, przewiduje się, że wzrost realnego PKB wyniesie 5,5 proc. w 2022 r., a następnie spowolni do 4,2 proc. w roku 2023” – podała KE.