{"vars":{{"pageTitle":"Złoty mocno traci. Najwyższy kurs dolara we współczesnej historii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dolar","forex","makroekonomia","najnowsze","pln","usd","waluty","zloty"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":323699}} }
300Gospodarka.pl

Złoty mocno traci. Najwyższy kurs dolara we współczesnej historii

Gwałtowne osłabienie złotego do dolara w piątek rano. Polska waluta traci na wartości pomimo ostatniej podwyżki stóp procentowych – i to rekordowo.

Złoty znajduje się na historycznych nizinach w stosunku do dolara. W piątek 8 lipca o 10.10 rano za amerykańską walutę trzeba było zapłacić ponad 4,74 zł. Tym samym złoty tracił aż 0,72 proc. w stosunku do dolara.

Widać więc, że polska waluta wciąż słabnie – tak jak w ostatnich dniach. Kolejna podwyżka stóp procentowych nie pomogła, by wzmocnić złotego, prawdopodobnie dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się jednak w lipcu na podwyżkę niższą, niż spodziewali się tego analitycy.

W czwartek, tuż po podwyżce, reakcja polskiej waluty była wręcz niezauważalna, jak podaje bank Pekao. Eksperci banku nie zaobserwowali żadnego wzmocnienia złotego.

W piątek rano dolar był już najdroższy od początku III RP. Ostatnio ponad 4,70 zł kosztował w 2000 roku.

Czemu dolar tak się umacnia? To przede wszystkim efekt rozpowszechnionego przekonania o ryzyku światowej recesji. To zwykle powoduje tzw. awersję do ryzyka – inwestorzy szukają bezpiecznych inwestycji, a rezygnują z tych na rynkach wschodzących, do których należy Polska.


Polecamy także: