{"vars":{{"pageTitle":"Wojna w Ukrainie: Rząd chce zmiany Konstytucji RP i misji pokojowej NATO","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","konstytucja","main","podatki","polityka","prawo"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":279653}} }
300Gospodarka.pl

Wojna w Ukrainie: Rząd chce zmiany Konstytucji RP i misji pokojowej NATO

Polski rząd chce zmienić Konstytucję. Zmiany miałyby umożliwić wyłączenie finansowania armii z progów zadłużenia, możliwość konfiskaty majątku Rosjan wspierających inwazję i przekazanie ich Ukraińcom oraz dodatkowe opodatkowanie firm pozostających w Rosji.

O propozycji zmian w Konstytucji poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Pakiet zmian ma zaproponować jeszcze dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Obecnie, wg informacji od rzecznika rządu, rozmawia z partiami opozycyjnymi na temat poparcia dla zmian.

Zmiany w Konstytucji miałyby m in. na celu zwiększenie możliwości inwestycji w polskie wojsko. Obecnie wydatki na ten cel także obejmuje konstytucyjny limit zadłużenia, bo są włączone do budżetu państwa. Konieczność zmian rzecznik komentował w następujący sposób:

Rząd chciałby też mieć mieć możliwość wywłaszczenia i nakładania dodatkowych podatków na Rosjan wspierających inwazję i firmy pozostające w Rosji. Tu zmiana Konstytucji także jest konieczna. Przede wszystkim dlatego, że Konstytucja gwarantuje prawo własności. Jeśli chodzi natomiast o podatki, orzecznictwo wskazuje, że nie można nakładać nowych podatków w ciągu roku.

Rzecznik odniósł się także do kwestii wymiany handlowej w Rosją i Białorusią. Wskazał, że Polska poruszy temat na najbliższej Radzie Europejskiej i będzie apelować do unijnych przywódców o zamknięcie granic dla eksportu.

Misja pokojowa NATO

Polski rząd wysuwa także pomysł misji pokojowej NATO w Ukrainie. Społeczność międzynarodowa powinna wyjść w tym momencie z szablonów, które obowiązywały w ostatnich dekadach – mówi rzecznik rządu.

Rząd i prezydent RP popierają pomysł misji pokojowej NATO w Ukrainie.

– Musimy wyciągać wnioski z historii. O Hitlerze też społeczność międzynarodowa sądziła, że nie posunie się dalej – mówił rzecznik rządu Piotr Muller dziennikarzom.

Jego zdaniem, potrzebne jest nieszablonowe myślenie w kwestii możliwej misji NATO. Chodzi o to, że NATO zazwyczaj nie angażuje się w tego typu misje. Ale teraz jest taka potrzeba, uważa polski rząd.

– Nie możemy pozwolić, by ten konflikt przesuwał się coraz bliżej granic Polski – mówił Muller.

Misja miałaby wyglądać np. w ten sposób, że wojska z kilkunastu krajów członkowskich NATO pojawiłyby się na części terytorium Ukrainy jeszcze nie okupowanej przez Rosję. To miałoby sprawić, że Kreml nie zdecyduje się na atak na te części Ukrainy.