{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany dla podmiotów objętych nadzorem KNF. Procedury mają być uproszczone","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","branza-finansowa","instytucje-finansowe","knf","komisja-nadzoru-finansowego","najnowsze","projekt-ustawy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"11 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":564271}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany dla podmiotów objętych nadzorem KNF. Procedury mają być uproszczone

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Projekt m.in. zmniejszy obciążenia regulacyjne nałożone na podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Poinformował o tym wiceminister finansów Artur Soboń.

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych

– Ustawa w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów – napisał Soboń na swoim profilu na Twitterze.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian w ustawach regulujących wykonywanie działalności przez podmioty rynku finansowego. W szczególności chodzi o banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, krajowe instytucje płatnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jakie będą zmiany?

Są to propozycje zmian przepisów regulujących prawno-instytucjonalne otoczenie rynku finansowego. Jak podano w uzasadnieniu projektu, są one podyktowane koniecznością ich dostosowania do różnych zachodzących na rynku dynamicznych zdarzeń. Są także podyktowane potrzebą spełnienia niektórych postulatów zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, zwłaszcza w zakresie ułatwienia funkcjonowania podmiotom nadzorowanym poprzez uproszczenie procedur licencyjnych oraz obowiązków w zakresie raportowania i w zakresie wzmocnienia ochrony inwestorów indywidualnych.

Zaproponowane w projekcie ustawy regulacje mają przyczynić się do zmniejszenia obciążeń regulacyjnych nałożonych na podmioty nadzorowane przez KNF. Tu chodzi w szczególności o banki i fundusze inwestycyjne. Skutkiem wprowadzonych zmian będzie zmniejszenie liczby dokumentów i procedur oraz skrócenie czasu na załatwienie sprawy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku wykonywania outsourcingu/podoutsourcingu bankowego w zakresie zwolnienia z szeregu obowiązków, kiedy dostawcą usług dla banku jest inny bank, instytucja kredytowa, jak również rezygnacji z bezwzględnego stosowania umowy agencyjnej jako formy powierzenia części czynności w ramach outsourcingu, podoutsourcingu bankowego.

Nastąpić ma również również ograniczenie obowiązków informacyjnych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wobec gmin uprawnionych do dziedziczenia do niezbędnego minimum. Jednocześnie projekt zakłada, że w niektórych obszarach nastąpi zwiększenie liczby dokumentów i procedur.

Powyższe wiąże się m.in. z nałożeniem na banki obowiązku sprawozdawczego w przypadku oferowania, zawierania lub umożliwienia zawarcia umowy lokaty strukturyzowanej, czy obowiązkiem informowania BFG o działaniach dotyczących planu naprawy banku.

Projekt ustawy wprowadza także rozwiązania w zakresie digitalizacji i doręczeń elektronicznych. One mają ułatwić i usprawnić wzajemną współprace pomiędzy KNF a pomiotami nadzorowanymi. Skrócą czas na załatwienie sprawy i zmniejszą obrót korespondencji papierowej. Nastąpi wdrożenie elektronicznego zawiadamiania o zmianach statutów funduszy inwestycyjnych i notyfikacji obrotu znacznymi pakietami akcji z wykorzystaniem formularza elektronicznego.

Ocenianie nadesłanych dokumentów, dokonywanie zawiadomień i notyfikacji też będzie szybsze i uproszczone. Na obniżenie kosztów obsługi administracyjnej wpłynie też brak konieczności pobierania dodatkowych opłat, np. za pobranie dodatkowego wypisu aktu notarialnego dla KNF.

Czytaj także: