{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany klimatu martwią Polaków. Ale Zielony Ład chcą poprawiać","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300grafika","adaptacja-do-zmian-klimatu","ankiety","badania","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","zielony-lad","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"9 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":708431}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany klimatu martwią Polaków. Ale Zielony Ład chcą poprawiać

Polacy nie są obojętni wobec zmian klimatycznych i oczekują działań ze strony rządu oraz Unii Europejskiej. Kluczowe dla nich jest to, aby polityka klimatyczna nie została wprowadzona kosztem innych priorytetów, ale pomogła w ich realizacji.

Aż 89 proc. Polaków uważa, że klimat się zmienia, a obawa przed kryzysem klimatycznym staje się coraz bardziej powszechnym doświadczeniem. Ponad 70 proc. badanych deklaruje obawy związane z przyszłością klimatu. W efekcie, ponad połowa (57 proc.) respondentów uważa, że konieczne jest podjęcie działań proklimatycznych już teraz, aby uniknąć najgorszych konsekwencji. Tak wynika z badań, przeprowadzonych przez IPSOS oraz Opinia24.


Czytaj także: Zmiany klimatu to spadek dochodów, także w Polsce. Nowe prognozy naukowców


Polacy wątpią w efektywność działań

Istnieją jednak poważne wątpliwości co do efektywności dotychczasowych działań oraz planów Unii Europejskiej. Większość Polaków obawia się, że podejmowane inicjatywy przyczynią się do wzrostu cen energii, co wyraziło 67 proc. badanych.

W szczególności Europejski Zielony Ład spotkał się z krytyką – aż 72 proc. ankietowanych uważa, że w obecnej formie przyniesie więcej strat niż korzyści. Niemniej jednak, 62 proc. Polaków nadal uznaje przeciwdziałanie zmianie klimatu za słuszną inwestycję środków publicznych, niezależnie od kontrowersji wokół Zielonego Ładu.

Pozytywnie zareagowano na perspektywę przeciwdziałania zmianom klimatu jako szansy dla polskiej gospodarki – 61 proc. badanych widzi w tym potencjał. Ponadto, 68 proc. respondentów dostrzega pozytywny wpływ inwestycji w odnawialne źródła energii na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Ogólnie Polacy sądzą, że przeciwdziałanie zmianom klimatu przyniesie jednak pozytywne aspekty do krajowej gospodarki. Takie zdanie wyraża większość wyborców obecnej koalicji rządzącej.

Polska prawica żyje jednak w przekonaniu, że działania mające zatrzymać zmiany klimatu, będą zagrożeniem dla rozwoju polskiej gospodarki. Uważa tak 65 proc. wyborców Konfederacji i 59 proc. elektoratu poprzedniego rządu, Prawa i Sprawiedliwości.

Najbardziej „pro”, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatu, są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (86 proc.) i Lewicy (85 proc.).

Zielony Ład to duża kość niezgody

Mimo licznych obaw, większość Polaków nie opowiada się za odrzuceniem Zielonego Ładu, lecz za jego poprawą. Niemal połowa ankietowanych wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian, które uwzględnią różnorodne priorytety społeczne.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Dopóki Zielony Ład będzie kojarzony z poświęceniami, zamiast z korzyściami społecznymi, nie zdobędzie poparcia większości. Dlatego polityka klimatyczna musi w centrum postawić człowieka i jego potrzeby. A jej komunikacja być prowadzona w taki sposób, aby polskie społeczeństwo nie miało żadnych wątpliwości, czyje interesy ona chroni i wyraźnie dostrzegało jej pozytywny wpływ, nie tylko na ochronę przyrody, ale także codzienne życie wszystkich obywateli – zwraca uwagę Maria Wittels, badaczka More in Common.

To ważny sygnał, bo pokazuje, że mimo krytycznej oceny Europejskiego Zielonego Ładu, rządzący nie powinni rezygnować z ambitnego kursu w polityce klimatycznej, ale inaczej rozłożyć akcenty – dodaje Wittels.

Polecamy także: