{"vars":{{"pageTitle":"Zwiększona ostrożność w wydatkach. Plany finansowe Polaków na 2025 r.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["2025-rok","elektronika","finanse","gospodarstwa-domowe","konsumenci","najnowsze","oszczednosci","pieniadze","wydatki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"31 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":733554}} }
300Gospodarka.pl

Zwiększona ostrożność w wydatkach. Plany finansowe Polaków na 2025 r.

Niemal połowa Polaków nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach. W 2025 r. planujemy oszczędzać, ograniczając wydatki na elektronikę, rozrywkę i przyjemności, wynika z badania „Noworoczne plany finansowe Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jak ustalono, plany Polaków na 2025 rok pokazują ostrożne podejście do finansów. Większość z nas zamierza ograniczyć wydatki swojego gospodarstwa domowego. Wyjątkiem są koszty związane ze zdrowiem i kondycją fizyczną, które planuje zwiększyć 14 proc. osób.

Najczęściej badani wskazują na rezygnację z wydatków na elektronikę oraz rozrywkę. Jednocześnie wiele osób myśli o gromadzeniu oszczędności na większe cele, takie jak zakup nieruchomości, podróże czy inwestycje – co deklaruje 21 proc. respondentów. Co czwarty Polak (24 proc.) chce bardziej kontrolować swoje finanse, eliminując niepotrzebne zakupy – czytamy w komunikacie do badania.

Według badania kluczowymi celami na 2025 rok, poza bieżącymi oszczędnościami, są budowa poduszki finansowej (31 proc.) i wymarzone wakacje (28 proc.). Dla prawie co piątego Polaka (19 proc.) priorytetem pozostaje spłata zobowiązań.

Zaskakujące jednak, że 36 proc. dorosłych wciąż nie wie, na co przeznaczy swoje środki w nadchodzącym roku – to może świadczyć o ostrożnym podejściu do planowania budżetu w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej – zwracają uwagę autorzy badania.

Finansowe przewidywania

Jednocześnie niemal połowa ankietowanych (49 proc.) nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach.

Ci, którym zależy na podreperowaniu domowego budżetu, najczęściej chcą znaleźć dodatkowe źródło przychodu (27 proc.) lub sprzedać niepotrzebne rzeczy (19 proc.). Zmianę pracy jako sposób na poprawę finansów rozważa 1/10 respondentów – podaje BIG InfoMonitor.

Aż 26 proc. Polaków nie planuje podejmować żadnych kroków, żeby poprawić swoją sytuację finansową. Natomiast wśród tych, którzy zamierzają coś zmienić, najczęściej wybierane strategie to rezygnacja z impulsywnych zakupów (45 proc.) oraz poszukiwanie bardziej atrakcyjnych ofert (39 proc.).

Jak ustalono, optymizm dotyczący poprawy domowego budżetu przejawia zaledwie 19 proc. badanych, podczas gdy 29 proc. spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji. Największy pesymizm widać wśród osób starszych. W grupie 65+ aż 38 proc. przewiduje, że ich sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu.

Rok 2025 przyniesie dalsze wyzwania w zarządzaniu budżetem, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia, które zmuszą Polaków do większej ostrożności w wydatkach. Wzrost obciążeń związanych z codziennymi zakupami oraz nadal wysokie koszty obsługi kredytów sprawią, że część osób skupi się na oszczędzaniu i przynajmniej częściowej rezygnacji z przyjemności takich jak rozrywka, czy kupowanie elektroniki. Z kolei czynniki geopolityczne i poczucie mniejszego bezpieczeństwa, mogą prowadzić do większej ostrożności w planowaniu wydatków i inwestycji długoterminowych. Polacy będą więc szukać sposobów na zwiększenie swoich oszczędności, jednocześnie ograniczając ryzyko związane z większymi zobowiązaniami – podsumowuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Polecamy też: