{"vars":{{"pageTitle":"Angela Merkel wzywa Europę do przejęcia kontroli nad danymi i uzyskania "suwerenności cyfrowej"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["angela-merkel","chmura","cloud-computing","niemcy","technologie","ue","unia-europejska","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":30677}} }
300Gospodarka.pl

Angela Merkel wzywa Europę do przejęcia kontroli nad danymi i uzyskania „suwerenności cyfrowej”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała Europę do przejęcia kontroli nad danymi pochodzącymi od gigantów technologicznych z Doliny Krzemowej, informuje Financial Times.

To podkreśla rosnącą chęć Unii Europejskiej do zakwestionowania amerykańskiej dominacji w gospodarce cyfrowej.

Niemiecka kanclerz powiedziała, że Unia powinna domagać się „suwerenności cyfrowej”, rozwijając własną platformę zarządzania danymi i zmniejszając swoją zależność od amerykańskich usług cloud computingu zarządzanych przez Amazon, Microsoft i Google.

„Tak wiele firm przekazało wszystkie swoje dane firmom amerykańskim”, powiedziała Merkel niemieckim liderom biznesu podczas konferencji pracodawców w Berlinie.

„Nie mówię, że jest to złe samo w sobie – chodzi mi tylko o to, że produkty o wartości dodanej, które dzięki tym danym powstaną, z pomocą sztucznej inteligencji, stworzą zależność, która nie jestem pewna, czy jest dobra”.

Wystąpienie Merkel w Berlinie pokazuje, w jakim stopniu gospodarka informacyjna staje się polem bitwy w stosunkach handlowych między Unią a Stanami Zjednoczonymi.

Pokazuje również obawy stolic europejskich, że jesteśmy osłabieni przez dominację rynkową wielkich amerykańskich przedsiębiorstw technologicznych, zwłaszcza w zakresie przechowywania, przetwarzania i analizowania danych.

Margrethe Vestager, wpływowa wiceszefowa Komisji Europejskiej ds. konkurencji, która ma nadzorować politykę cyfrową, powiedziała w zeszłym miesiącu dziennikarzom Financial Times, że bada, czy dla dużych firm internetowych mogą być stosowane wyższe standardy w sprawach dotyczących konkurencji.

Vestager chce przybrać jeszcze bardziej zdecydowaną postawę wobec firm dominujących, takich jak Google.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>>Czytaj też: Sojusznik Angeli Merkel chce szybszego odejścia od CO2. Ale kanclerz Niemiec się nie spieszy