{"vars":{{"pageTitle":"Europa chce kontrolować, Azja pozwala na swobodę. Różnice w podejściu do AI są coraz większe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ai","azja-poludniowo-wschodnia","najnowsze","nowe-technologie","regulacje-unijne","reuters","sztuczna-inteligencja","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"11 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":611898}} }
300Gospodarka.pl

Europa chce kontrolować, Azja pozwala na swobodę. Różnice w podejściu do AI są coraz większe

Unia Europejska dąży do stworzenia globalnie zharmonizowanych zasad dotyczących sztucznej inteligencji, zgodnych z jej własnymi rygorystycznymi zasadami. Tymczasem kraje Azji Południowo-Wschodniej celują w podejście przyjazne dla biznesu.

Coraz większe różnice w podejściu do regulacji widać już w dokumentach przyjmowanych przez organizacje zrzeszające państwa na obu kontynentach. Do jednego z takich dokumentów dotarła agencja Reuters. Mowa o poufnym jak dotąd projekcie „przewodnika po etyce i zarządzaniu sztuczną inteligencją” Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), którego treść nie była wcześniej zgłaszana – podaje agencja.

Według trzech źródeł projekt jest konsultowany z firmami technologicznymi, takimi jak IBM, Meta i Google. Oczekuje się, że pod koniec stycznia 2024 roku projekt będzie gotowy na spotkanie ministrów ds. cyfrowych ASEAN.

Proponowane regulacje różnią się od europejskich

Na początku roku europejscy urzędnicy odwiedzili Azję Południowo-Wschodnią. Próbowali przekonać tamtejsze rządy, by poszły w tę samą stronę, co UE. Zasady europejskie obejmują ujawnianie treści chronionych prawem autorskim i generowanych przez sztuczną inteligencję.

Tymczasem „Przewodnik po sztucznej inteligencji” ASEAN prosi firmy o uwzględnianie różnic kulturowych w poszczególnych krajach. Aktualna wersja nie określa niedopuszczalnych kategorii ryzyka – podaje Reuters. Tak jak inne regulacje ASEAN, i ta jest dobrowolna i ma być drogowskazem dla prawodawstwa krajowego.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej mają zróżnicowane zasady dotyczące cenzury, dezinformacji, mowy nienawiści czy treści publicznych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Dyrektorzy ds. technologii twierdzą, że stosunkowo bezstronne podejście ASEAN jest bardziej przyjazne dla biznesu, ponieważ ogranicza obciążenie związane z przestrzeganiem przepisów w regionie, w którym istniejące lokalne przepisy są już złożone, i pozwala na więcej innowacji – stwierdza Reuters.

Przewodnik, który ma być okresowo przeglądany, wzywa rządy do pomocy firmom poprzez finansowanie badań i rozwoju. Ustanawia też grupę roboczą ministrów cyfrowych ASEAN ds. wdrażania sztucznej inteligencji.

Przewodnik ASEAN zaleca firmom wprowadzenie struktury oceny ryzyka AI i szkolenia w zakresie zarządzania AI, ale pozostawia szczegóły firmom i lokalnym organom regulacyjnym. […] Ostrzega też przed ryzykiem wykorzystania AI do dezinformacji, „deepfake’ów” i podszywania się pod inne osoby – donosi agencja.

Daleki Wschód w konflikcie z Unią Europejską

Reuters podaje, że podejście w krajach ASEAN do regulowania sztucznej inteligenci jest bardziej liberalne niż w Europie. Państwa ASEAN są optymistycznie nastawione do rozwoju potencjału AI i uważają, że UE zbyt szybko naciskała na regulacje, zanim szkody i korzyści płynące z tej technologii zostały w pełni zrozumiane. Tak samo Japonia i Korea Południowa, niezrzeszone w ASEAN, chcą złagodzić zasady dotyczące sztucznej inteligencji.

Według agencji, Bruksela stawia na szybkie działania, bo niepokoi się dynamicznym rozwojem tej technologii, która może wpływać na prawa obywatelskie i bezpieczeństwo. W centrum unijnych przepisów jest kontrola ryzyka i egzekwowanie tych przepisów. Tymczasem ASEAN nie ma żadnych uprawnień do stanowienia prawa, a państwa członkowskie mogą dobrowolnie przyjąć proponowane regulacje.

W ostatniej dekadzie UE wprowadziła zasady dotyczące ochrony danych osobowych, za którymi podążyły największe światowe gospodarki. Ale w sprawie regulacji dotyczących AI nie idzie tak dobrze. UE uważa, że dobrze jest mieć podobne zasady, choć urzędnicy są świadomi, że pełna harmonia nie jest możliwa.

UE nadal będzie prowadzić rozmowy z krajami Azji Południowo-Wschodniej, by ustalić wspólne ramowe zasady.

Czytaj także: