{"vars":{{"pageTitle":"MFW chce, żeby kraje bardziej się zapożyczały. Ma to pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["finanse","koronawirus","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","zadluzenie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64064}} }
300Gospodarka.pl

MFW chce, żeby kraje bardziej się zapożyczały. Ma to pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wystosował apel do bogatych krajów na całym świecie o zwiększenie inwestycji publicznych i silne pobudzenie ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa.

Bogate gospodarki powinny mniej martwić się o swój dług publiczny i zamiast tego wykorzystać obecne niskie koszty pożyczek do natychmiastowego zwiększenia wydatków na utrzymanie infrastruktury – pisze MFW w opublikowanym wczoraj raporcie, o czym donosi dziennik Financial Times.

Według Funduszu bogate kraje powinny również przygotować plany kolejnych nowych wydatków kapitałowych na infrastrukturę cyfrową i zielone technologie.

Takie stanowisko ze strony MFW może być zaskoczeniem – Fundusz zwykle namawia do oszczędności i dyscypliny fiskalnej. W raporcie dodano jednak, że „decydenci polityczni powinni zadbać o to, żeby kwota i jakość inwestycji publicznych nie stwarzała ryzyka przez nadmierne pogorszenie dynamiki długu”.

Paolo Mauro, zastępca dyrektora ds. podatkowych MFW, powiedział brytyjskiemu dziennikowi Financial Times, że wysoki poziom niepewności w globalnej gospodarce wzmocnił argumenty za zwiększeniem inwestycji publicznych.

„Otrzymujesz większy zwrot na każdym dolarze w inwestycjach publicznych, ponieważ inwestycje firm prywatnych są wyjątkowo niskie” – powiedział.

Wiele krajów zaczęło już zwiększać wydatki w odpowiedzi na szkody gospodarcze spowodowane przez pandemię. Unijny fundusz naprawczy o wartości 750 mld euro ma na celu ożywienie dotkniętych kryzysem gospodarek kontynentu. Wielka Brytania planuje szybko zwiększyć inwestycje publiczne o blisko 1 proc. dochodu narodowego.

MFW oszacował, że zwiększenie inwestycji publicznych w obecnych warunkach o 1 procent produktu krajowego brutto prawdopodobnie spowoduje wzrost PKB o ponad 2 procent po dwóch latach – większy zwrot niż wcześniej przewidywano.

Sugeruje to, że istnieje możliwość wygenerowania od 2 do 3 mln miejsc pracy w UE, kolejnych 2 mln w USA i więcej w innych krajach.

S&P potwierdza długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A-. Ryzykowna pandemia i brak praworządności