{"vars":{{"pageTitle":"Polacy mniej chętni do pomocy Ukraińcom. Poparcie mniejsze niż przed rokiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["najnowsze","polska","pomoc","pomoc-panstwa","pomoc-socjalna","uchodzcy","uchodzcy-z-ukrainy","ukraincy","ukraincy-w-polsce","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"12 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":582471}} }
300Gospodarka.pl

Polacy mniej chętni do pomocy Ukraińcom. Poparcie mniejsze niż przed rokiem

Badania dotyczące społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy i migrantów wykazały, że większość Polaków sprzeciwia się darmowemu zakwaterowaniu i wyżywieniu ukraińskich uchodźców oraz ich osiedlaniu się w Polsce po wojnie – podaje Rzeczpospolita.

Badania zostały wykonane przez LAB badawczy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno – Humanistycznej w Warszawie.

Spadek poparcia dotyczy niemal wszystkich form pomocy dla Ukraińców, z wyjątkiem edukacji. Pomimo tego, nadal istnieje chęć pomagania, choć nie tak zdecydowana jak wcześniej.

Odsetek osób popierających pomoc dla Ukrainy w czasie wojny zmniejszył się z 62 do 42 procent, a liczba osób, które oceniają pozytywnie pomoc Polski dla Ukrainy, spadła z 47 do 35 procent.


Czytaj także: Ukraińcy częściej wyjeżdżają na Zachód. Nie czekają na polskie oferty pracy


Poparcie dla Ukraińców wyraźnie spada

Jak podaje Rzeczpospolita, zdecydowanie źle badani oceniają pomoc socjalną, jakiej Polska udzieliła uchodźcom z Ukrainy – zrównaniu dostępu do świadczeń, jakie mają Polacy, „nie” mówi dziś już 60 proc. badanych, ponad połowa jest przeciwna także przyznawaniu zasiłków (rok temu było to 37 proc.) i finansowaniu wyżywienia i zakwaterowania Ukraińców (było 20 proc.).

Wzrósł natomiast odsetek osób, które uważają, że „raczej” powinno się pomagać, z 38 do 50 proc. Coraz większa grupa Polaków chciałaby, aby Ukraińcy wrócili do swojego kraju po zakończeniu wojny – taką opinię wyraża już około 70 proc. respondentów.

Nadal chcemy pomagać, przekonanych jest o tym 85 proc. respondentów, ale już nie tak zdecydowanie i bezwarunkowo jak rok wcześniej czy nawet w styczniu tego roku – tłumaczy dr Robert Staniszewski, kierownik projektu, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Badani negatywnie oceniają pomoc socjalną udzielaną uchodźcom z Ukrainy, taką jak dostęp do świadczeń, przyznawanie zasiłków oraz finansowanie wyżywienia i zakwaterowania.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Około 60 procent respondentów jest przeciwnych tym formom pomocy, podczas gdy rok wcześniej było to 37 procent. Jako główny powód zmiany nastawienia wobec Ukraińców respondenci wskazywali ich „postawę roszczeniową”.

Za główny czynnik takowych opinii podawano, że wśród Ukraińców mieszkających w Polsce panuje przekonanie, że „wszystko im się należy”. Taką zmianę nastawienia wyraziło 39,4 proc. respondentów.

Polacy wykazują coraz większe niezadowolenie z polityki rządu wobec Ukraińców, którzy po przyjeździe do Polski otrzymali pełne pakiety socjalne, o które do dzisiaj od wielu lat walczy szerokie grono tych najuboższych mieszkańców Polski.

Polecamy również: