{"vars":{{"pageTitle":"Przemysł modowy zapłaci więcej pracownikom w Bangladeszu. Klient odczuje to w portfelu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bangladesz","branza-odziezowa","fast-fashion","moda","najnowsze","przemysl-odziezowy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"9 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":623522}} }
300Gospodarka.pl

Przemysł modowy zapłaci więcej pracownikom w Bangladeszu. Klient odczuje to w portfelu

Globalni producenci odzieży zobowiązali się do podniesienia cen zakupu odzieży produkowanej w Bangladeszu. Chcą pomóc tamtejszym fabrykom w zrekompensowaniu wyższych płac pracowników.

O sprawie pisze Reuters, powołując się na amerykańskie stowarzyszenie reprezentujące ponad 1000 marek.

Bangladesz to drugi co do wielkości eksporter odzieży na świecie. W tym tygodniu pracownicy fabryk odzieżowych w tym kraju protestowali przeciwko niskim płacom, a w wyniku starć z policją kilka osób zginęło.

Rząd nakazał podniesienie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia o prawie 60 proc. do 12 500 taka (113 dolarów) od grudnia. To pierwsza podwyżka od pięciu lat.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Według właścicieli fabryk podwyżka pochłonie ich marże zysku i zwiększy koszty o 5-6 proc. Szacunki branżowe wskazują, że koszty pracy stanowią 10-13 proc. całkowitych kosztów produkcji – podaje Reuters.

W efekcie producenci odzieży i obuwia zrzeszeni w American Apparel & Footwear Association (AAFA) podniosą ceny towarów. Członkowie są zobowiązani do odpowiedzialnych praktyk zakupowych i, jak dowiedział się Reuters, apelują o coroczny mechanizm przeglądu płac dla pracowników z Bangladeszu.

Nawet po podniesieniu płacy minimalnej, która zdaniem niektórych pracowników jest zbyt niska, Bangladesz pozostaje w tyle za innymi regionalnymi centrami produkcji odzieży. W Wietnamie średnia miesięczna płaca wynosi 275 dolarów. W Kambodży – 250 dolarów, jak pokazują dane Międzynarodowej Organizacji Pracy – stwierdza agencja Reuters.

Dzięki niskim kosztom fabryki w Bangladeszu przyciągnęły zachodnie firmy odzieżowe. Obecnie przemysł odzieżowy zatrudnia tam około 4 mln ludzi, a ubrania gotowe stanowią podstawę gospodarki, bo odpowiadają za prawie 16 proc. PKB.

Czytaj także: