{"vars":{{"pageTitle":"Radioaktywna woda z elektrowni Fukushima trafi do oceanu. Tokio zapewnia, że to bezpieczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","elektrownia-atomowa","elektrownia-fukushima","japonia","najnowsze","odpady-radioaktywne","przeglad-prasy","skazenie-wody","tryt"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"22 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":603003}} }
300Gospodarka.pl

Radioaktywna woda z elektrowni Fukushima trafi do oceanu. Tokio zapewnia, że to bezpieczne

Japonia ogłosiła, że rozpocznie proces usuwania ponad miliona ton przetworzonej, radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima, podaje agencja Reuters. Proces ma się rozpocząć 24 sierpnia. Decyzję rządu w Tokio krytykują Chiny.

Woda, która była używana do chłodzenia prętów paliwowych w elektrowni po stopieniu reaktorów w wyniku katastrofy w 2011 roku, zostanie poddana procesowi oczyszczania, aby usunąć większość pierwiastków radioaktywnych z wyjątkiem trytu – izotopu wodoru, który trudno jest oddzielić od wody.

Przetworzona woda zostanie dodatkowo rozcieńczona do poziomu znacznie poniżej międzynarodowych norm zawartości trytu w wodzie przed jej wypuszczeniem do Pacyfiku.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) zatwierdziła plan w lipcu, twierdząc, że spełnia on międzynarodowe normy, a wpływ na ludzi i środowisko jest minimalny.


Czytaj także: Jak będzie działać polska elektrownia atomowa, czyli czym się różni technologia USA od koreańskiej


Nie wszyscy są optymistyczni

Japoński rząd twierdzi, że proces wypuszczenia wody jest bezpieczny i że nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko. Jednak niektóre kraje, w tym Chiny, wyraziły zaniepokojenie i sceptycyzm co do bezpieczeństwa planu.

Chiny wprowadziły zakaz importu produktów rybnych z 10 prefektur Japonii, w tym z Fukushima i stolicy kraju, Tokio.

Zastrzeżeń nie zgłasza Korea Południowa. Rząd w Seulu, na podstawie własnych badań, stwierdził, że proces wypuszczenia wody spełnia międzynarodowe normy i wyraził pełny szacunek dla oceny badań IAEA.

Badanie przeprowadzone przez japońskiego nadawcę FNN wykazało, że około 56 proc. respondentów popiera wypuszczenie wody, podczas gdy 37 proc. jest temu przeciwnych.

IAEA i wiele innych krajów stwierdziło, że jest to bezpieczne, więc wierzę w to. Jednak rybacy borykają się z wieloma problemami, więc japoński rząd musi podjąć działania, aby ich przekonać do słuszności tej decyzji – powiedział agencji Reuters Hiroko Hashimoto, pracownik organizacji pozarządowej (NGO).

Pierwsza partia wody, która ma zostać wypuszczona w czwartek 24 sierpnia, wyniesie 7800m3 i proces ten potrwa około 17 dni, podaje Reuters.

Woda ta będzie zawierać około 190 bekereli [jednostka miary aktywności promieniotwórczej – red.] trytu na litr, co jest poniżej dopuszczalnego limitu spożycia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynoszącego 10 000 bekereli na litr.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Japończycy sugerują, że jest to konieczne

Japoński rząd twierdzi, że proces ten jest konieczny, aby usunąć wodę zalegającą w zbiornikach elektrowni, gdyż jej nadmiar staje się niebezpieczny.

Woda jest przechowywana w zbiornikach na terenie elektrowni Fukushima Daiichi od czasu katastrofy w 2011 roku. W miarę upływu czasu poziom radioaktywności w wodzie wzrasta. Władze japońskie twierdzą, że wypuszczanie wody do oceanu jest jedynym bezpiecznym sposobem pozbycia się jej.

Reuters podaje, że całkowity proces usuwania wody z terenu elektrowni powinien potrwać około 30 lat.

Polecamy także: