{"vars":{{"pageTitle":"Rosja wykonuje nowe odwierty. Zachodnie sankcje jej nie dotykają","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["najnowsze","platforma-wiertnicza","ropa-naftowa","rosja","sankcje-gospodarcze","sankcje-na-rosje","wojna-w-ukrainie","wydobycie-ropy-naftowej"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"10 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":657504}} }
300Gospodarka.pl

Rosja wykonuje nowe odwierty. Zachodnie sankcje jej nie dotykają

Rosja odnotowuje boom wiertniczy – jest na dobrej drodze do pokonania rekordu wierceń w całej poradzieckiej historii tego państwa. To dowodzi, że zachodnie sankcje jej nie dotykają – podaje Bloomberg w środę rano.

Wzrost aktywności nastąpił wraz z ożywieniem zarówno wolumenu, jak i wartości rosyjskiego eksportu ropy naftowej. To wyraźnie ilustruje, w jaki sposób krajowy przemysł paliw kopalnych był kluczowym źródłem funduszy na wojnę na Ukrainie – podaje portal.

Dane Bloomberga wskazują, że w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2023 r. Rosja wykonała odwierty o łącznej głębokości 28,1 tys. km. To drugi tak wysoki wynik z rzędu. Według analityków w całym 2023 r. odwierty mają mieć długość około 30 tys. km.

Wysokie tempo wierceń i statyczna produkcja wskazuje na długoterminowe problemy sektora naftowego Rosji. Utrzymuje się wydobycie z najstarszych odwiertów. Tymczasem nowe projekty, które miałyby utrzymać produkcję w kolejnych dekadach, muszą się dostosować do zmienionych warunków.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Sprzedaż produktów naftowych jest głównym źródłem finansowania wojny w Ukrainie. Dlatego zachodnie kraje przestały je kupować od Rosji, wprowadzono zakazy importu, limity cenowe czy zakaz eksportu technologii do Rosji. I mimo tych wszystkich sankcji Moskwa notuje tak wysoki wskaźnik odwiertów.

Co więcej, nawet najwięksi dostawcy usług naftowych sprzedają swoje rosyjskie jednostki i wycofują się z tego kraju. Część z nich jednak kontynuuje działalność zgodnie z sankcjami.

Dlaczego zachodnie sankcje nie spełniły swojej roli? Według ekspertów tylko około 15 proc. rosyjskiego rynku wiertniczego zależy od technologii z „nieprzyjaznych krajów”.

Wycofanie się głównych zachodnich firm świadczących usługi naftowe z Rosji miało minimalny wpływ, ponieważ w dużej mierze pozostawiło nienaruszone ich lokalne spółki zależne. Operacje te „zostały w większości sprzedane kierownictwu, zachowując know-how zbudowane przez lata” – powiedział Viktor Katona, główny analityk ds. ropy naftowej w Kpler, cytowany przez Bloomberga.

Czytaj także: