{"vars":{{"pageTitle":"Rosja zrywa umowę zbożową. Ukraina: z gwarancjami bezpieczeństwa poradzimy sobie bez Kremla","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["handel-z-rosja","najnowsze","onz","putin","rosja","ukrainskie-zboze","umowa-zbozowa","zboze","zboze-z-ukrainy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"17 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":596856}} }
300Gospodarka.pl

Rosja zrywa umowę zbożową. Ukraina: z gwarancjami bezpieczeństwa poradzimy sobie bez Kremla

Rosja wstrzymała udział w umowie zbożowej, która umożliwiała Ukrainie eksport zboża przez Morze Czarne, informuje agencja Reuters. Niespełna rok po jej zawiązaniu, Kreml odcina się od jej wypełnienia.

Umowa zbożowa, wynegocjowana przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ w lipcu 2022 roku, miała ogromne znaczenie dla bezpiecznego eksportu zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. Ukraina, jako jeden z największych światowych producentów i eksporterów zboża, korzystała z tego porozumienia, które umożliwiło wysłanie 33 milionów ton zboża w ciągu ostatniego roku.


Czytaj także: Tak zboże z Ukrainy zalewało polski rynek. Import wzrósł niemal ośmiokrotnie [WYKRESY]


Umowa zbożowa kluczowa w walce z głodem

Zawieszenie umowy zbożowej przez Rosję może prowadzić do wzrostu cen żywności na całym świecie, zwłaszcza w najuboższych krajach. Zarówno Ukraina, jak i Rosja są jednymi z największych eksporterów zboża i innych tego typu artykułów spożywczych na świecie.

Umowa była uznawana za jeden ze sposobów zapobieżenia globalnemu głodowi. De facto zniosła ona blokadę ukraińskich portów przez Rosję, która zgodziła się na przepuszczanie statków po dokonaniu inspekcji w Turcji.

Ale prezydent Rosji Władmimir Putin już w pierwszej połowie lipca groził  wstrzymaniem uczestnictwa w umowie zbożowej, jednocześnie mówiąc, że Rosja może do niej wrócić, jeśli zostaną spełnione jej żądania dotyczące łagodniejszych zasad dla własnego rolnictwa i eksportu nawozów.

Kraje zachodnie sądzą, że Rosja próbuje wykorzystać swoje wpływy w sprawie umowy zbożowej w celu osłabienia sankcji finansowych, które nie dotyczą rosyjskiego eksportu rolnego.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła zawieszenie umowy przez Rosję jako „cyniczny krok” i powiedziała, że UE będzie dalej próbować zapewnić żywność dla biednych krajów.

Ukraina gotowa do eksportu zboża bez Rosji

Denys Marchuk, wiceprzewodniczący Rady Rolniczej Ukrainy, wyraził optymizm co do możliwości kontynuowania eksportu morskiego bez udziału Rosji.

Jako opcję, dlaczego nie ocenilibyśmy możliwości kontynuowania umowy dotyczącej zboża bez Rosji? Mieliśmy już takie doświadczenie w listopadzie 2022 roku. Jeśli nasi partnerzy dadzą gwarancje bezpieczeństwa, to dlaczego nie kontynuować tej inicjatywy zbożowej bez udziału Rosji? – powiedział agencji Reuters.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Reuters informuje, że Rosja trzy razy zgodziła się w ciągu ostatniego roku przedłużyć umowę dotyczącą Morza Czarnego, mimo wielokrotnych gróźb wycofania się. Na krótko zawiesiła swoje uczestnictwo pod koniec października zeszłego roku po ataku na swoją flotę przez ukraińskie drony morskie, co spowodowało, że Ukraina, Turcja i ONZ kontynuowały eksport na podstawie umowy bez udziału Rosji.

Polecamy również: