{"vars":{{"pageTitle":"Shell kontra Greenpeace. Gigant naftowy pozywa organizację za działania aktywistów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["greenpeace","najnowsze","odszkodowanie","pozew","ropa-naftowa","shell"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"9 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":623538}} }
300Gospodarka.pl

Shell kontra Greenpeace. Gigant naftowy pozywa organizację za działania aktywistów

Firma naftowa Shell domaga się od organizacji Greenpeace odszkodowania w wysokości 2,1 mln dolarów po tym, jak aktywiści weszli na pokład statku wydobywczego podczas tranzytu na morzu.

O sprawie informuje Reuters, powołując się na dokumenty i Greenpeace. Pozew rozpatruje brytyjski Sąd Najwyższy w Londynie.

W styczniu tego roku w pobliżu Wysp Kanaryjskich aktywiści Greenpeace podpłynęli na pontonach do statku należącego do koncernu Shell, a następnie weszli na jego pokład. Protest na pokładzie trwał aż do dotarcia jednostki do celu w Norwegii. Tam statek miał wykonywać prace na jeszcze nieeksploatowanym polu naftowo-gazowym Penguins na Morzu Północnym.

Shell w e-mailu przysłanym do agencji Reuters potwierdził, że toczy się postępowanie sądowe. Jednak odmówiono komentarza o wysokość odszkodowania. Jak powiedział rzecznik Shell, wejście na pokład poruszającego się statku na morzu było niezgodne z prawem i niebezpieczne.

Odszkodowanie, którego domaga się Shell, obejmuje koszty związane z opóźnieniami w transporcie i wydatki na dodatkowe zabezpieczenia, a także koszty prawne – podaje Reuters po zapoznaniu się z dokumentem.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Co więcej, Shell zaoferował zmniejszenie roszczenia do 1,4 mln dolarów, jeśli organizacja nie będzie już protestować w żadnej infrastrukturze naftowej i gazowej Shell na morzu lub w porcie.

Greenpeace jednak zrobi to tylko wtedy, jeśli Shell spełni pewien warunek. Gigant naftowy musi zastosować się do holenderskiego nakazu sądowego z 2021 r. dotyczącego ograniczenia emisji o 45 proc. do 2030 r., od którego Shell się odwołał.

Czytaj także: