{"vars":{{"pageTitle":"Veolia zaprojektowała proces produkcyjny, który odzyskuje z gliny lit używany w bateriach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["baterie","glina","lit","surowce","veolia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":28481}} }
300Gospodarka.pl

Veolia zaprojektowała proces produkcyjny, który odzyskuje z gliny lit używany w bateriach

Veolia Water Technologies, dywizja francuskiej Veolii zajmująca się gospodarką wodną, zaprojektowała proces produkcyjny, który odzyskuje węglan litu i siarczan potażu ze złóż gliny przy użyciu systemu odparowywania i krystalizacji HPD, informuje mining.com.

Dokładnie tego potrzebowała brytyjska firma Bacanora Lithium, aby kontynuować projekt Sonora – zintegrowanej kopalni w północnym Meksyku, zaprojektowanej tak, aby w pierwszej fazie osiągnąć wydajność 17,5 tys. ton wydobycia węglanu litu rocznie.

W odróżnieniu od większości światowych zasobów litu wydobywanego z kopalń w twardych skałach w Australii lub z solanek w Ameryce Południowej, lit w Sonorze wydobywany jest z gliny. To rzadki rodzaj złoża, który może stać się jednym z największych i najtańszych zasobów litu na świecie.

Metoda HPD jest własnością Veolii; stosują ją od 85 lat.

>>>Czytaj też: Piotr Woźny został nominowany na Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej