{"vars":{{"pageTitle":"10 najpopularniejszych wywiadów 300Gospodarki w 2021 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["rankingi"],"pageAttributes":["2021","300gospodarka","300redakcja","main"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":239541}} }
300Gospodarka.pl

10 najpopularniejszych wywiadów 300Gospodarki w 2021 roku

Redakcja 300Gospodarki przygotowała coroczne zestawienie swoich najpopularniejszych wywiadów.

Większość wywiadów przeprowadzonych przez naszych dziennikarzy i dziennikarki dotyczyła gospodarki polskiej i światowej. W mijającym roku także geopolityka była na topie. Ale pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych rozmów zdobył w 2021 temat emerytur.

10. Papierosy kontra zdrowie publiczne, czyli jak działa marketing firm tytoniowych [WYWIAD]

Przemysł tytoniowy planuje rewolucję – papierosy mają zostać zastąpione produktami bezdymnymi. Nie jest to jednak zabieg zdrowia publicznego i skutek popartej badaniami ewolucji ku zdrowszym produktom, ale przede wszystkim dostosowanie do zmieniającego się rynku – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Mateusz Zatoński z University of Bath.

Papierosy kontra zdrowie publiczne, czyli jak działa marketing firm tytoniowych [WYWIAD]

9. Kawalec: Polska ewoluuje w stronę modelu gospodarek Trzeciego Świata. Zbyt słabe są firmy prywatne

„Widzę działania, służące zwiększaniu zakresu sektora państwowego gdzie się tylko da. Natomiast prywatny biznes krajowy, zwłaszcza mniejszy, działa w warunkach niepewności zwiększanej przez działania władz. Działania rządu utrudniają rozwój krajowego kapitału” – mówi w rozmowie z portalem 300Gospodarka Stefan Kawalec*, prezes Capital Strategy, doradca finansowy, wiceminister finansów w latach 1991-1994 i jeden z architektów tzw. Planu Balcerowicza.

Kawalec: Polska ewoluuje w stronę modelu gospodarek trzeciego świata. Zbyt słabe są firmy prywatne

8. Tworzy się nowy światowy ład. Z punktu widzenia Chin Polska mogłaby w nim grać ważną rolę – wywiad z prof. Bogdanem Góralczykiem

Pewnym trzeba być jednego – z tego chaosu wyłoni się zupełnie coś nowego, nowa układanka świata. A w nim Polska, centralnie położona między Rosją a Niemcami, po raz pierwszy może na tej lokalizacji naprawdę wygrać, bo z punktu widzenia Chin to najlepsze możliwe geopolityczne położenie – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką sinolog prof. Bogdan Góralczyk.

Ten artykuł opublikowaliśmy w kwietniu 2020, ale ze względu na aktualność tematu w tym roku był często odwiedzany przez naszych Czytelników.

Tworzy się nowy światowy ład. Z punktu widzenia Chin Polska mogłaby w nim grać ważną rolę – wywiad z prof. Bogdanem Góralczykiem

7. „To jak pierwszy lot samolotem braci Wright”. Wywiad z Olgą Malinkiewicz, która wynalazła ogniwa perowskitowe

Popyt na ogniwa perowskitowe już jest olbrzymi, nie jesteśmy w stanie go teraz w pełni zaspokoić – o wynalazku, który ma zrewolucjonizować fotowoltaikę rozmawiamy z ich wynalazczynią, fizyczką Olgą Malinkiewicz.

„To jak pierwszy lot samolotem braci Wright”. Wywiad z Olgą Malinkiewicz, która wynalazła ogniwa perowskitowe

6. Polskie transfery socjalne są kuriozalne, wsteczne i niczego nie rozwiązują. Wywiad z prof. Joanną Tyrowicz

Główny efekt 500 plus? Kolosalnie negatywny: spadek podaży pracy kobiet o 2-3 punkty procentowe. Do 2016 roku wielkim wysiłkiem i nakładem środków publicznych udało się osiągnąć wzrost aktywności zawodowej kobiet o 5 pkt proc., a potem wydajemy 2 proc. PKB rocznie, by zniweczyć połowę tego wzrostu. Gdzie tu sens? – mówi w wywiadzie prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka GRAPE, konsultantka Banku Światowego i wykładowczyni UW.

Polskie transfery socjalne są kuriozalne, wsteczne i niczego nie rozwiązują. Wywiad z prof. Joanną Tyrowicz

5. 6 mln Polaków żyje w regionach poważnie opóźnionych rozwojowo. Wywiad z prof. Przemysławem Śleszyńskim z PAN

Środkowe Pomorze, obszar graniczący z Kaliningradem i wiele regionów we wschodniej Polsce – te miejsca po tzw. szoku transformacyjnym w latach 90. albo jeszcze wpływu zaborów nigdy nie wydźwignęły się z kryzysu. Problem polega na tym, że różnica między poziomem rozwoju regionów najgorzej i najlepiej rozwiniętych pogłębia się  – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką prof. Przemysław Śleszyński.

6 mln Polaków żyje w regionach poważnie opóźnionych rozwojowo. Wywiad z prof. Przemysławem Śleszyńskim z PAN

4. W geopolityce skończył się złoty czas dla Polski. Musimy się przygotować na naciski, wymuszenia, zastraszania – wywiad z dr Jackiem Bartosiakiem

Gdybym był Joe Bidenem, to odpuściłbym wojnę handlową z Chinami i skoncentrował się na rywalizacji technologicznej, a to oznacza, że należy wrócić do nauki ścisłych przedmiotów, wielkich publicznych inwestycji w badania i rozwój i w technologie przyszłości. Model z zimnej wojny z czasów rywalizacji z ZSRR sprawdziłby się w rywalizacji z Chinami – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką dr Jacek Bartosiak, ekspert z dziedziny geopolityki, szef think tanku Strategy and Future.

W geopolityce skończył się złoty czas dla Polski. Musimy się przygotować na naciski, wymuszenia, zastraszania – wywiad z dr Jackiem Bartosiakiem

3. Szansa na to, że w 2027 z CPK odleci pierwszy samolot, jest zerowa. Wywiad z Piotrem Malepszakiem, byłym szefem CPK

Jeśli zapyta mnie pani, czy jest szansa, że w 2027 roku z nowego lotniska poleci pierwszy samolot, to powiem wprost. Ta szansa jest w mojej ocenie zerowa. Podobnie będzie z koleją – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Piotr Malepszak, były członek zarządu i p.o. prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szansa na to, że w 2027 z CPK odleci pierwszy samolot, jest zerowa. Wywiad z Piotrem Malepszakiem, byłym szefem CPK

 

2. Większość rzeczy, które młodzi ludzie robią w walce o Ziemię, robią źle – mówi dr Tomasz Rożek z „Nauka. To Lubię”

Świat zachodni wytworzył pewien styl życia, który od dekad jest nieustannie sprzedawany w popkulturze pozostałym 6,5 mld ludzi na świecie. W ciągu ostatnich 30-40 lat znacząco powiększyło się grono ludzi i krajów, które do tego stylu aspirują. Czy mamy prawo im powiedzieć: świat żyje dziś ponad stan, w czym zorientowaliśmy się po kilkudziesięciu latach życia ponad stan? – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką dr Tomasz Rożek.

Większość rzeczy, które młodzi ludzie robią w walce o Ziemię, robią źle – mówi dr Tomasz Rożek z „Nauka. To Lubię”

 

1. Oficjalny wiek emerytalny wyjdzie z użycia. W wieku 70 lat będziemy wciąż pracować – wywiad z głównym ekonomistą PFR

Jestem przekonany, że w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny. Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku i jest nie do utrzymania. Mając 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować. Na szczęście z badań wychodzi, że starsi ludzie na całym świecie chcą pracować dłużej – mówi w wywiadzie z 300Gospodarka główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski.

Oficjalny wiek emerytalny wyjdzie z użycia. W wieku 70 lat będziemy wciąż pracować – wywiad z głównym ekonomistą PFR


Polecamy także: 10 najpopularniejszych artykułów 300Gospodarki w 2021 roku