{"vars":{{"pageTitle":"Nad energetykę nadciąga chmura obliczeniowa. Przyniesie transformację. Rozmowy 300Gospodarki na Impact'21","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["tylko-w-300gospodarce","wywiady"],"pageAttributes":["chmura-obliczeniowa","energetyka","impact","microsoft","prognoza-pogody","transformacja-energetyczna","wideo-rozmowy","wideorozmowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":222312}} }
300Gospodarka.pl

Nad energetykę nadciąga chmura obliczeniowa. Przyniesie transformację. Rozmowy 300Gospodarki na Impact’21

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’21 pytaliśmy gości wydarzenia z czym przyjechali do Poznania i do jakich refleksji skłoniły ich wysłuchane wystąpienia.

Gościem Emilii Derewienko w tym odcinku był Tomasz Niebylski, ATU Lead – Utilities, Telco, Manufacturing w Microsoft.
Mówił o tym, jak transformacja energetyczna wpływa na zmiany technologiczne i powstawanie innowacji w firmach.

“Transformacja energetyczna musi się wydarzyć i to teraz. Podstawowe pytanie jest jak to zrobić. Potrzebne są do tego pieniądze i technologia” – mówił Niebylski.

Jego zdaniem transformacja napędza nowe technologie, ale to nie tylko odnawialne źródła energii, ale i inteligentne nią zarządzanie i mnóstwo innych rozwiązań. Jego zdaniem, “aby obsłużyć cały ten nowy ekosystem, potrzebna jest nieograniczona moc obliczeniowa, a z drugiej strony algorytmy i narzędzia, które pozwolą im działać. Takim podwoziem dla tego jest chmura obliczeniowa”.

Jak chmura obliczeniowa może zapewnić bezpieczeństwo sektorowi energetycznemu?

Jak wskazał Niebylski, warto spojrzeć od strony cyberbezpieczeństwa na ten problem. Jego zdaniem w rzeczywistości pełnej ataków hakerskich, firmy technologiczne jak Microsoft mają zaplecze intelektualne, by proponować skuteczne rozwiązania takich problemów.

“Firmy energetyczne działają w pewnej izolacji. Jeśli za chwilę produkcja z fotowoltaiki (..) wzrośnie o rząd lub dwa, będzie niezarządzalna z perspektywy firmy energetycznej. Zarządzanie nią będzie wymagało takich rozwiązań jak chmura obliczeniowa” – mówił.