Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce na koniec 2020 roku znowu pobiła rekord – wynika z najnowszych danych ZUS.
Według danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 725 tys. obcokrajowców było zgłoszonych w 2020 roku w Polsce do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.
Zanotowany na koniec zeszłego roku wynik jest wyższy o 36 tys. (czyli o 5,2 proc.) w stosunku do III kwartału 2020 roku.
Zdecydowanie największą grupę cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS – 431 tys. osób – stanowią pracownicy, czyli osoby zatrudnione na umowę o pracę.
Beneficjentów świadczeń będących na własnej działalności gospodarczej jest z kolei 21 tys. (2,9 proc.). Pozostałe osoby mają inny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jak wyjaśnia ZUS, chodzi np. o pracujących na umowę-zlecenie.
Największą grupą narodowościową wśród cudzoziemców pracujących w Polsce są niezmiennie Ukraińcy. Na koniec 2020 roku w sumie 532,5 tys. osób pochodzących z tego kraju było zarejestrowanych w ZUS – co oznacza, że trzech na czterech pracujących w Polsce obcokrajowców pochodzi właśnie z Ukrainy.
Wśród trzech największych grup cudzoziemców zarejestrowanych w ZUSie znajdują się także Białorusini (50,6 tys. – 6,9 proc.) oraz Gruzini (12,9 tys. – 1,8 proc.).