{"vars":{{"pageTitle":"Góralczyk o Chinach, Borys o pandemii, Hausner o gospodarce, czyli 7 najlepszych wywiadów 300Gospodarki w 2020 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["wywiady"],"pageAttributes":["listy","main","rankingi","wywiady"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73691}} }
300Gospodarka.pl

Góralczyk o Chinach, Borys o pandemii, Hausner o gospodarce, czyli 7 najlepszych wywiadów 300Gospodarki w 2020 roku

Rok dobiega końca – a więc przyszła pora na różnego typu podsumowania i subiektywne listy. Nie inaczej jest w przypadku 300Gospodarki. Poniżej przedstawiamy Państwu listę, naszym zdaniem, najciekawszych wywiadów jakie mieliśmy przyjemność przeprowadzić w 2020 roku.

1. Cieślak: Zmiany klimatyczne wywołają kryzys migracyjny – setki milionów ludzi powędrują w poszukiwaniu zasobów z Azji i Afryki do Europy

„Źródłem przyszłych migracji będzie brak zasobów, z których do tej chwili mogli korzystać. Na przestrzeni najbliższych kilku lat będzie to 100-200 mln imigrantów prących ku Europie. Należy się spodziewać gwałtownej eskalacji migracji. Bardzo ważnym czynnikiem jest próba nowego podziału stref wpływów ekonomicznych w Afryce i w części Azji” – powiedział w wywiadzie dla 300Gospodarki dr Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas, ekspert profilaktyki i prewencji antyterrorystycznej.

Dalszy ciąg wywiadu przeprowadzonego przez red. Katarzynę Mokrzycką można znaleźć tutaj:

>>> CAŁY WYWIAD: Brak turystów, rzesza uchodźców, terroryzm i niestabilność – tak kryzys gospodarczy po epidemii uderzy w Afrykę i Azję

2. Belka: „Nie wszyscy po kryzysie finansowym w 2008 roku nawoływali do zaciskania pasa. Najbardziej konserwatywna była UE”

„Nie wszyscy po kryzysie finansowym w 2008 roku nawoływali do zaciskania pasa i ograniczania wydatków. Już na początku kryzysu Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w którym wtedy pracowałem, apelował o stymulus fiskalny. Konserwatywna w tym zakresie była rzeczywiście Unia Europejska. Wiele osób uważa, że doprowadziło to do wielkich problemów, także politycznych. Nawoływały też do tego niektóre konkretne kraje i wyszły na tym średnio dobrze. Z drugiej strony, Niemcy dzięki temu mają dziś dużą przestrzeń fiskalną i mogą bezpiecznie realizować bodziec fiskalny” – powiedział były premier i były prezes NBP Marek Belka w rozmowie z Katarzyną Mokrzycką.

>>> CAŁY WYWIAD: Rząd stoi przed dramatyczną decyzją: jak dalece dusić gospodarkę, aby kryzys nie stał się bardziej niebezpieczny od epidemii – wywiad z Markiem Belką

3. Pawiński: Pandemia to największa na świecie lekcja zarządzania kryzysowego dla firm

Na chwilę po wybuchu pandemii w Polsce – pod koniec marca – swoimi przemyśleniami dotyczącymi pierwszej walki polskich firm z wirusem podzielił się Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex.

„W ciągu tygodnia dokonaliśmy przeglądu gigantycznych ilości naszych aktywności. Muszę powiedzieć, że przeszliśmy przez szkołę błyskawicznego zarządzania kryzysowego i równie błyskawicznie nauczyliśmy się budować plany awaryjne. To zarządzanie ryzykiem jakiego świat dotąd nie widział!

Każda firma, która utrzymuje produkcję – niezależnie od branży i kraju – musiała szybko przepracować poszczególne mogące się zdarzyć w organizacji pracy sytuacje kryzysowe.

Trzeba myśleć w kategoriach największego możliwego ryzyka, np. co się stanie, jeśli dojdzie do zakażenia pracownika, jak przeorganizować pracę zakładu, aby nadal produkował, co się stanie jeśli zostanie zablokowana logistyka, jak działać w przypadku wstrzymania dostaw surowca czy opakowań, i tak dalej. Przygotowaliśmy procedury i podzieliliśmy się nimi z naszym otoczeniem handlowym” – powiedział Pawiński.

>>> CAŁY WYWIAD: Masowe zakupy nie pomogły: nawet największa firma spożywcza w Polsce oczekuje spadku sprzedaży – wywiad z prezesem Maspexu

4. Borys: „Fakt, że nie mamy w Polsce tak wielkich firm jak w Niemczech pomógł nam w przetrwaniu kryzysu”

„Wszystkie działania ratunkowe (dla ratowania gospodarki podczas kryzysu – przyp. red.) niosą pewne ryzyko – przede wszystkim dla waluty oraz inflacji – więc trzeba do nich podchodzić w sposób ostrożny i przemyślany. Wielka Brytania czy Niemcy stoją na nieco innej pozycji niż Polska. Mają większą gospodarkę, większe firmy. W obecnej sytuacji: większe firmy, większy problem” – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w swojej rozmowie z 300Gospodarką.

„Jeżeli Lufthansa traci milion euro na godzinę, według medialnych informacji, to jest to duży problem, który, aby go rozwiązać, potrzebuje zapewne bardziej radykalnych kroków. Akurat fakt, że w Polsce nie mamy tak dużych firm powoduje, że skala problemu jest mniejsza, mimo że jest przecież potężna” – dodaje prezes PFR.

>>> CAŁY WYWIAD: Dziś decyduje się, które kraje będą miały lepsze firmy na wiele, wiele lat – wywiad z Pawłem Borysem, prezesem PFR

5. Góralczyk: Jak Polska może skorzystać na swoim położeniu między Rosją a Niemcami w nowej erze dominującej roli Chin w globalnej gospodarce?

Szanghaj, Chiny.

„Pewnym trzeba być jednego – z tego (pandemicznego) chaosu wyłoni się zupełnie coś nowego, nowa układanka świata, nowy ład. A w nim Polska, centralnie położona między Rosją a Niemcami, po raz pierwszy może na tej lokalizacji naprawdę wygrać. Dla nas to zawsze było przekleństwo, ale z punktu widzenia Chin to najlepsze możliwe geopolityczne położenie. Warto, a nawet trzeba z tego skorzystać!” – powiedział w rozmowie z nami prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, dyplomata i dyrektor Centrum Europejskiego UW.

>>> CAŁY WYWIAD: Tworzy się nowy światowy ład. Z punktu widzenia Chin Polska mogłaby w nim grać ważną rolę – wywiad z prof. Bogdanem Góralczykiem

6. Blocher: Budimex odchodzi od deweloperki na rzecz produkcji zielonej energii

Dariusz Blocher (fot. Budimex)

„Postanowiliśmy wyjść z działalności deweloperskiej, więc będziemy mieli trochę gotówki, którą moglibyśmy zainwestować w produkcję energii. Zmieniło się prawo, zielone inwestycje wracają do łask, pojawia się zarys strategii neutralności klimatycznej w Polsce, pojawia się finansowanie projektowe, państwo przez swoje spółki zaczyna np. inwestować w offshore. Na razie analizujemy możliwości.

Realnie podejmiemy kroki pewnie za dwa lata, bo my jeszcze tego rynku nie znamy. Jest to jeden z obszarów infrastruktury użytkowej, która nas bardzo interesuje: kanalizacja, wodociągi, sieć energetyczna, ciepło, energetyka odnawialna, także centra danych. To jest rynek, który na świecie się szybko rozwija” – powiedział w rozmowie z 300Gospodarką Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

>>> CAŁY WYWIAD: Wychodzimy z deweloperki, chcemy budować i inwestować w energię odnawialną – mówi prezes Budimexu [WYWIAD]

7. Hausner: „Podczas pandemii mściła się na nas trwająca od lat w Polsce biegunka legislacyjna”

Jerzy Hausner. Fot. Open Eyes Economy Summit

Były minister gospodarki i były członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner w rozmowie z 300Gospodarką komentował konsekwencje prawnego przeregulowania w okresie tworzenia pandemicznych regulacji i restrykcji.

„W bardzo wielu dziedzinach jesteśmy przeregulowani. A pod każdą kolejną zmianę tworzona jest ustawa i powstaje mnóstwo przepisów. Niemcy swoje tarcze antykryzysowe wprowadzali szybko na podstawie ogólnych uregulowań. U nas wymagało to dziesiątków paragrafów i nocnych obrad.

Mści się na nas trwająca od lat biegunka legislacyjna. Prawo jest traktowane instrumentalnie, podstawowe zasady konstytucyjne nie są respektowane, a na końcu dochodzi do takiej sytuacji, że najpierw premier z ministrem zdrowia zapowiadają ograniczenia powołując się na przepisy, których jeszcze nie ma” – powiedział prof. Hausner.

>>> CAŁY WYWIAD: Jerzy Hausner: Potrzebujemy interwencyjnego działania państwa, ale według ścisłych reguł [WYWIAD]

Na tych 6 wykresach zobaczysz, jakie znaczenie dla polskiej gospodarki mają fundusze UE