{"vars":{{"pageTitle":"PERN ma w planach kolejne zbiorniki paliwowe. Ale chce być też bardziej zielony [WYWIAD]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","wywiady"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo","energia","farmy-fotowoltaiczne","infrastruktura-krytyczna","najnowsze","pern","rurociag-polnocny","zbiorniki-paliwowe"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"13 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":612181}} }
300Gospodarka.pl

PERN ma w planach kolejne zbiorniki paliwowe. Ale chce być też bardziej zielony [WYWIAD]

PERN planuje kolejne inwestycje w zbiorniki paliwowe, jednak nie w tak dużej skali jak w ostatnich latach. Priorytetami dla spółki są dziś bezpieczeństwo baz i bardziej ekologiczna energia, mówi prezes Mirosław Skowron.

Kamila Wajszczuk: PERN zakończył właśnie budowę ośmiu zbiorników paliwowych w swoich bazach. Jakie inwestycje są jeszcze w planach?

Mirosław Skowron: Przygotowujemy kolejne zbiorniki paliwowe. W tej chwili trzy zbiorniki są projektowane. Dziś nie przewidujemy tak dużych inwestycji, jak do tej pory. Mamy oczywiście w przygotowaniu projekt drugiej nitki rurociągu pomorskiego [łączącego Gdańsk i bazę PERN niedaleko Płocka]. Ale koncentrujemy się na budowie zbiorników paliwowych.


Czytaj także: Nowa inwestycja PERN warta kilkaset milionów złotych. Spółka ma nowe zbiorniki na paliwa


Jakiego rzędu kwoty inwestycji wchodzą w grę?

Wszystko zależy od rodzaju zbiornika, zakresu infrastruktury towarzyszącej. Koszt budowy takiego zbiornika to kilkadziesiąt milionów złotych i tak jak już wspomniałem 3 zbiorniki po 50 tys. m³ każdy są w przygotowaniu.

Jaka będzie łączna pojemność magazynowania, kiedy program inwestycji się zakończy?

Będzie to już blisko 3 mln metrów sześciennych.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Jakie są w tej chwili najważniejsze wyzwania dla spółki?

Przede wszystkim koncentracja na coraz wyższym poziomie bezpieczeństwa. To szczególnie istotne w sytuacji, którą mamy za wschodnią granicą. Musimy więc skutecznie chronić nasze obiekty i na tym się skupiamy. Istotna jest ochrona infrastruktury krytycznej – zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego. Chcemy też być bardziej zieloni, czyli zużywać mniej energii.

Jak firma zajmująca się produktami naftowymi może być bardziej zielona?

Chcemy zużywać mniej energii, jeśli chodzi o konsumpcję wewnętrzną. Planujemy też farmy fotowoltaiczne w naszych obiektach, które mają obniżyć koszty zużycia prądu.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo fizyczne – czy zdarzają incydenty, które mu zagrażają?

Jesteśmy dobrze chronieni. Natomiast nie było nic, co by spowodowało jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi ani dla naszego majątku.

Zobacz też: