{"vars":{{"pageTitle":"Wrocław i Warszawa wśród 25 Globalnych Miast Przyszłości Financial Times'a","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy","zagranica-o-polsce"],"pageAttributes":["biznes","ekonomia","financial-times","gospodarka","inwestycje","main","miasta","polska","rankingi","warszawa","wroclaw"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":98609}} }
300Gospodarka.pl

Wrocław i Warszawa wśród 25 Globalnych Miast Przyszłości Financial Times’a

Dwa polskie miasta znalazły się na liście 25 Globalnych Miast Przyszłości z największym biznesowym i ekonomicznym potencjałem, opracowanej przez należący do grupy Financial Times serwis fDi Intelligence. Wrocław zajął w rankingu miejsce 15, a Warszawa – 20.

„Polska, z której dwa miasta znalazły się w rankingu, z całą pewnością zanotowała wynik powyżej oczekiwań”skomentowali rezultat polskich miast autorzy rankingu.

Wrocław został także wyróżniony jako najlepszy w kategorii małych i średnich miast.

„Polska utrzymuje swoją reputację państwa o dobrze wykształconej sile roboczej, pozwalającym jednocześnie na utrzymanie wysokiej efektywności kosztowej. Kolejnym atutem jest 14 rozsianych po kraju Specjalnych Stref Ekonomicznych, pozwalających inwestorom na korzystanie z ulg podatkowych i innych form pomocy państwowej” – czytamy dalej w artykule fDi Intelligence.

Wynik polskich miast może faktycznie wydać się imponujący, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dwa miejsca na wspomnianej liście udało się jeszcze zdobyć jedynie miastom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (3. Dubaj i 12. Abu Zabi), Chin (8. Szanghaj i 11. Pekin) i z Kanady (17. Toronto i 25. Montreal).

Lepszy wynik zanotowały jedynie Stany Zjednoczone z czterema przedstawicielami na liście (7. Nowy Jork, 19. Houston, 21. Chicago i 23. San Francisco).

W całym zestawieniu zwyciężył Singapur, który w szczególności pochwalono za niskie podatki i duże wydatki na badania i rozwój. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Londyn, a na trzeciej – wspomniany już Dubaj. Najwyższe miejsce spośród miast UE zajął czwarty Amsterdam.

Garmin otworzy fabrykę pod Wrocławiem. Będzie produkować urządzenia do samochodów