{"vars":{{"pageTitle":"18 mln euro - tyle wyniesie kredyt EBI na budowę elektrowni słonecznej w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dnb-bank-polski","ebi","emisje-co2","energetyka","energia-sloneczna","energy-solar-projekty","europejski-zielony-lad","finansowanie","fotowoltaika","gospodarka-po-pandemii","kredyt","lords-lb-asset-management","polska","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"27 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":55393}} }
300Gospodarka.pl

18 mln euro – tyle wyniesie kredyt EBI na budowę elektrowni słonecznej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny wesprze kredytem w wysokości 82 mln złotych (około 18 mln euro) budowę elektrowni fotowoltaicznych w północnej Polsce. To pierwsza pożyczka udzielona przez EBI na realizację tego rodzaju inwestycji w naszym kraju.

Środki zostaną przeznaczone na budowę i eksploatację 66 niewielkich, niezależnych elektrowni fotowoltaicznych. Ich łączna moc będzie sięgać prawie 66 megawatów. Umożliwią więc zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 47 tys. ton rocznie. Wyprodukowana przez nie energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb 19 tysięcy gospodarstw domowych.


Czytaj: Europejski bank rozwojowy wesprze estońskie inwestycje w fotowoltaikę w Polsce

„Podpisana dzisiaj umowa o dofinansowanie budowy elektrowni słonecznych to znakomita wiadomość zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla środowiska. Europejski Zielony Ład będzie bardzo istotnym elementem naszych wysiłków na rzecz odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa, a Polska powinna nadal korzystać ze wszelkiej oferowanej przez Unię Europejską pomocy” – powiedział Paolo Gentiloni, komisarz europejski ds. gospodarki.

Elektrownie fotowoltaiczne powstaną w północnej części Polski, na obszarach województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Podzielono je między osiem spółek realizujących projekt, z których każda odpowiada za co najmniej jeden obiekt. Jednostką dominującą i właścicielem całego portfela inwestycji jest Energy Solar Projekty sp. z o.o.

EBI, DNB Bank Polski, Energy Solar Projekty

Beneficjentem udzielonego przez bank Unii Europejskiej finansowania jest Energy Solar Projekty. Firma to jednostka zależna funduszu Energy and Infrastructure SME Fund, którym zarządza specjalizująca się w tego rodzaju przedsięwzięciach litewska spółka Lords LB Asset Management.


Czytaj również: Litewska firma wybuduje w Polsce farmę wiatrową, która dostarczy prąd do 75 tys. domów

EBI współfinansuje projekt razem z DNB Bankiem Polska, przy czym każdy bank zapewnia 50 proc. długu uprzywilejowanego (łącznie 164 mln zł), natomiast udziałowcy kredytobiorcy (którym jest Energy Solar Projekty sp. z o.o.) wyłożą około 30 proc. łącznych środków niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Projekt jest objęty gwarancją z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia wsparcie finansowe dla inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. W 2019 roku wartość finansowania Grupy EBI w Polsce wyniosła 5,4 mld EUR, co odpowiada ponad 1 proc. polskiego PKB.