{"vars":{{"pageTitle":"3 artykuły, które tłumaczą, dlaczego ochrona bioróżnorodności to nasze kluczowe zadanie na przyszłość","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["bioroznorodnosc","gospodarka","ochrona-przyrody","pandemia","turystyka","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73744}} }
300Gospodarka.pl

3 artykuły, które tłumaczą, dlaczego ochrona bioróżnorodności to nasze kluczowe zadanie na przyszłość

Biolodzy i ekonomiści używają pojęcia „usług ekosystemowych”, aby opisać różne sposoby, w jakie natura niebezpośrednio służy człowiekowi. Usługi te pełni bioróżnorodność, czyli zróżnicowanie genów, gatunków oraz stabilność złożonych ekosystemów.

Jakie zalety ma bioróżnorodność? O tym mówią te artykuły.

1. Zdrowie i ochrona przyrody idą w parze

Choroby mają wiele wspólnego z kwestiami środowiskowymi. 60 proc. pojawiających się nowych chorób zakaźnych to choroby odzwierzęce, a z tego ponad dwie trzecie pochodzi od dzikich zwierząt. Na tej liście są AIDS, Ebola, Gorączka Zachodniego Nilu, SARS czy borelioza i koronawirus.

Nasze zdrowie zależy od zachowania otaczających nas ekosystemów i przetrwania gatunków, które stanowią barierę ochronną przed przenoszeniem się wirusów na człowieka.

Kluczem do ochrony przed kolejnymi pandemiami jest więc myślenie o zdrowiu człowieka i natury w sposób bardziej holistyczny – na opłacalność tego kroku wskazują badania naukowe i historia rozwoju ostatnich groźnych chorób.

Więcej o tym przeczytacie w artykule, opartym na tekście z The New York Times z 2012 roku:

Oto artykuł sprzed 8 lat, który wyjaśnia związek między rosnącym ryzykiem pandemii a wpływem człowieka na środowisko

2. Destrukcja przyrody nie popłaca

Zbyt intensywne gospodarowanie przyrodą bez oglądania się na konsekwencje na końcu może okazać się
mało opłacalne.

Koszty, jakie ponosimy za nasze obecne, ekspansywne traktowanie natury to – jak wiemy z poprzedniego artykułu – także koszty pandemii. Te tylko do lipca wyniosły według szacunków od 8 do 16 bilionów dolarów.

Zamiast tego moglibyśmy wydać o wiele mniej na ochronę przyrody.

“Ile kosztuje ochrona 30 procent planety? 140 miliardów rocznie. Zapobieganie jest tańsze niż reagowanie na kryzys” – mówi Enric Sala, dołączając do licznych głosów mówiących o tym, że pandemie mają związek z destrukcją przyrody przez człowieka.

A to może się zwrócić. Na przykład dostarczane przez przyrodę usługi ekosystemowe, takie jak na przykład oczyszczanie powietrza przez rośliny, filtrowanie i zatrzymywanie wody, eksperci ocenili na 350 mld dolarów rocznie.

Więcej o korzyściach dla gospodarki z ochrony przyrody tutaj:

Raport: Rozszerzmy obszary chronione do 30% planety, by chronić naturę i odbudować gospodarkę

3. Dane mówią same za siebie

Te fakty potwierdził opublikowany w listopadzie raport IPBES. Według niego:

6 – co najmniej tyle światowych pandemii włącznie z trwającą obecnie pandemią koronawirusa miało miejsce na świecie od czasów grypy hiszpanki w 1918 roku.

1,7 miliona – szacuje się, że jeszcze tyle “nieodkrytych” wirusów jest u ptaków i ssaków.

850 tysięcy – to mniej więcej połowa poprzedniej liczby. Tyle z nieznanych jeszcze wirusów może przejść na człowieka, czyli mieć zdolność zakażania ludzi.

8-16 bilionów dolarów – tyle według szacunków do lipca kosztowała pandemia Covid -19. Cena stale rośnie.

100 razy mniej niż koszty reagowania na pandemię – tyle kosztuje zmniejszenie ryzyka pojawienia się pandemii postulowane przez autorów raportu.

“Możemy uciec od ery pandemii, ale wymaga to znacznie większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko na reagowaniu” – powiedział Peter Daszak, obecnie przewodniczący IPBES.

W tekście recepty na to jak chronić cenne walory dzikiej przyrody:

Czy wkraczamy w erę kolejnych pandemii? Tak, chyba że poważnie potraktujemy ochronę przyrody

Temat ten znany jest również decydentom w Unii Europejskiej. Tutaj pisaliśmy o raporcie Unii Europejskiej na temat stanu bioróżnorodności (nie jest za wesoło), a w tym miejscu informowaliśmy o wniesionej ostatnio skardze UE przeciwko Polsce na temat niewystarczającej ochrony siedlisk ptaków i gatunków dzikich zwierząt.


Jeśli chciałbyś co piątek otrzymywać nasz Newsletter Klimatyczny 300KLIMAT – w którym oprócz takich artykułów rozmawiamy z najważniejszymi ludźmi w polskiej energetyce, klimacie i środowisku, a także przeglądamy światową prasę i prezentujemy najciekawsze informacje klimatyczne z całego tygodnia – możesz się zapisać na niego pod tym linkiem (w nim też zobaczysz, jak wygląda przykładowy 300KLIMAT).