{"vars":{{"pageTitle":"Polacy kojarzą OZE głównie z wiatrakami. Najmniej – z pompami ciepła i elektrowniami wodnymi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["badania","elektrownia-domowa","elektrownia-wodna","energetyka-odnawialna","energetyka-wiatrowa","energia-sloneczna","fotowoltaika","klimat","niezaleznosc-energetyczna","oze","polacy","pompy-ciepla","raport","sunsol","transformacja-energetyczna","wiatraki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":180465}} }
300Gospodarka.pl

Polacy kojarzą OZE głównie z wiatrakami. Najmniej – z pompami ciepła i elektrowniami wodnymi

Prawie 37 proc. badanych uważa, że odnawialne źródła energii (OZE) korzystnie wpływają na klimat. Ponad 21 proc. odpowiedziało także, że dają niezależność energetyczną. Tak prezentują się dane w raporcie „Co myślą Polacy o odnawialnych źródłach energii”, przygotowanym przez SunSol.

Energia z OZE jest pożądana i ważna dla Polaków

Branża OZE dynamicznie rozwija się w Polsce. Badanie SunSol pokazało, że stosunek Polaków do źródeł zielonej energii jest bardzo pozytywny.

Dostrzegamy potrzebę zmiany systemu energetycznego na bardziej ekologiczny. Niemal 80 proc. ankietowanych chciałaby, aby energia w ich domu pochodziła z odnawialnych źródeł. Jedynie 5 proc. nie zdecydowałoby się na korzystanie z nich. Niespełna 16 proc. odpowiedziało, że nie wie, czy chciałoby, by zasilane było nimi ich gospodarstwo.

Co więcej, zdecydowana większość – blisko 92 proc. – uważa te rozwiązania za ważne. Głównie dlatego, że chronią środowisko (72 proc.), redukują globalne ocieplenie (58,1 proc.) i dają niezależność energetyczną (46,6 proc.). Dla 41 proc. OZE jest ekonomiczne, a prawie 24 proc. zauważa ich udział w redukcji strat wodnych.

Tylko niecałe 3 proc. respondentów zaprzeczyło, że zielona energia jest dla nich ważna. 6 proc. nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.


Czytaj także: NIK: Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie poradziło sobie z likwidacją przeszkód dla OZE


„Przyrost mocy z OZE w Polsce w roku 2020, był większy aż o 70 proc. w stosunku do przyrostu mocy w 2019 roku. To pokazuje, że rynek zielonej energii w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Badanie pokazało, że Polacy dostrzegają w OZE potencjał i chcą, by energia w ich domach pochodziła właśnie stamtąd” – mówi Michał Kitkowski, prezes firmy SunSol.

„Zaskakująco, bo najmniej ankietowanych wskazało na ekonomiczność OZE. Dzięki temu widzimy, że to pole do budowania świadomości. Takie rozwiązania przynoszą korzyść zarówno środowisku, jak i korzystającym z nich” – dodaje.

Fotowoltaika najpopularniejsza wśród OZE

Obecnie w Polsce to głównie fotowoltaika napędza rynek OZE, co znalazło odzwierciedlenie również w wynikach badania. Uczestników zapytano, z jakim rozwiązaniem kojarzy im się zielona energia.

Większość (prawie 44 proc.) odpowiedziała, że z fotowoltaiką i kolektorami. Na drugiej pozycji znalazła się energia wiatrowa z wynikiem 29,5 proc. Ankietowani skojarzyli zieloną energię z bioenergią (16,8 proc.). Poniższy wykres pokazuje, że zielona energia najmniej kojarzy się z elektrowniami wodnymi (6,9 proc.) i pompami ciepła (2,9 proc.).

Na pytanie, w jaki sposób chcieliby pozyskiwać energię OZE do swojego domu, w większości odpowiedzieli, iż byłyby to panele fotowoltaiczne (70 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się pompy ciepła, wskazane przez blisko 30 proc. ankietowanych. Ponadto respondenci wybraliby także wiatraki (20,6 proc.).

Niespełna 11 proc. skłaniałaby się ku elektrowniom wodnym, a 12 proc. nie zastosowałaby żadnego z wymienionych rozwiązań.

OZE ma korzystny wpływ na klimat i niezależność

Badanie pokazało, że Polacy mają świadomość pozytywnego wpływu zielonej energii na klimat (36,5 proc.) i niezależności energetycznej, którą daje (23,1 proc.). Mimo że prawie 12 proc. ankietowanych określiła je jako opłacalne oraz korzystnie wpływające na zdrowie (7,9 proc.), to dla części z nich wciąż jednak są one drogie (13,9 proc.). Jak widać na poniższym wykresie, niecałe 7 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma dostatecznej wiedzy w tym temacie.

„Choć przekonaliśmy się do OZE jako naród stosunkowo niedawno, w ostatnich latach liczba prosumentów dynamicznie się zwiększyła. W 2019 było ich niespełna 150 tys., teraz, na koniec czerwca bieżącego roku jest ich ponad 600 tys. Jesteśmy coraz bardziej świadomi korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii” – stwierdza Kitkowski.


Czytaj także: Jest wsparcie dla małych wytwórców OZE – mniej obowiązków i stabilniejsze perspektywy inwestycyjne


W poprzedniej edycji badania sprawdzono, jaki Polacy mają stosunek do samej fotowoltaiki. Jak mówi Kitkowski, wywnioskowano, że Polacy cenią sobie niezależność i zielona energia jest jednym z obszarów, który już może ją zapewnić.

Badanie przeprowadziła agencja badawcza w czerwcu 2021 r. na zlecenie firmy SunSol metodą CAWI na grupie reprezentatywnej 1000 respondentów.

SunSol od 2013 roku tworzy systemy fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych oraz firm. Zapewnia obsługę od projektowania systemu, poprzez dostarczanie urządzeń, po ich instalację oraz przyłączenie do sieci. Firma realizuje projekty w kraju i na najbardziej odległych częściach globu, w tym m.in. biegunie północnym i południowym.

KGHM inwestuje w OZE. Firma chce poprawić swoją efektywność energetyczną